Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl
Dyrektor GOK w Świerklańcu Barbara Miś
Dyrektor Festiwalu Adam Wesołowski
zapraszają na koncert
Wielcy wirtuozi

w programie:
Johann Sebastian Bach – 6 Sonat na skrzypce i klawesyn

Wykonawcy:
Piotr Pławner – skrzypce
Marek Toporowski – klawesyn

Świerklaniec, Pałac Kawalera, ul. Parkowa 30
29 listopada 2019 r., godz. 19.00

Pałac Kawalera w Świerklańcu będzie 16 listopada 2019 roku miejscem wyjątkowego koncertu, podczas którego swój niezwykły talent i wirtuozerię zaprezentują światowej sławy artyści: skrzypek Piotr Pławner i klawesynista Marek Toporowski.
Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Jest cenionym pedagogiem, zdobywcą najwyższych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, laureatem I miejsca w Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Gra i talent Piotra Pławnera zostały wielokrotnie uznane przez międzynarodową krytykę. „To jeden z największych talentów naszych czasów. To geniusz, który swoją demonicznością, brawurą i wirtuozerią rozbudzi nawet najbardziej oschłą publiczność” – tak o Piotrze Pławnerze wypowiadał się Yehudi Menuhin, amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent. Piotr Pławner gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1769.
Marek Toporowski – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie. Jego repertuar klawesynowy obejmuje utwory renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Jako solista Marek Toporowski daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”.
W wykonaniu tych wspaniałych artystów usłyszymy 6 Sonat na skrzypce i klawesyn Johanna Sebastiana Bacha, które powstały z myślą o muzykach o najwyższych umiejętnościach. To skrzypcowo-klawesynowe dzieła, w których Bach definitywnie zrywa z tradycją basso continuo, nadając obu partiom autonomiczne znaczenie. Zastosowane tu nietypowe dla niego techniki kompozytorskie ukazują nieco odmienny – pozbawiony zwykłej powagi czy surowości – wizerunek kompozytora.
Koncert w Pałacu Kawalera to niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, którego nastrój i wirtuozeria zaproszonych artystów na długo zapiszą się w naszej pamięci.