Dyrektor Festiwalu Adam Wesołowski
zaprasza na koncert
Opus Ultimatum

w programie:
Heinrich Schütz – Schwanengesang
Johannes Brahms – Vier ernste Gesänge

Wykonawcy:
Jan Tomasz Adamus – dyrygent
Chór Capelli Cracoviensis

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
Kraków, ul. J. Chełmońskiego 41
28 listopada 2019 r., godz. 18.00

Od kilku lat tradycją Festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis, jako współorganizatora wydarzenia, prezentującej program zarówno na Śląsku jak i w Krakowie. 28 listopada 2019 roku w krakowskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP usłyszymy dzieła Heinricha Schütza i Johannesa Brahmsa. Tytuł koncertu: „Opus Ultimatum” czyli „Ostateczne miejsce przeznaczenia”, wprowadza nas w nastrój duchowej zadumy i  refleksji nad przemijaniem.
Pieśń łabędzia Heinricha Schütza z 1671 r. to Psalm 119, pieśń chwały króla Dawida. Schütz dokonał w tym dziele na krótko przed śmiercią bardzo osobistej spowiedzi. Struktura kompozycji charakteryzuje się elegancją i zarazem duchową głębią. Vier ernste Gesänge (Cztery poważne pieśni) Johannesa Brahmsa to utwór stworzony w 1896 roku, pod wpływem przeżyć kompozytora wywołanych doznaniem udaru mózgu przez jego przyjaciółkę, Clarę Schumann. Brahms, który uważał Klarę za „największe bogactwo” w jego życiu, był głęboko zszokowany i zmuszony do skonfrontowania się z faktem, że może wkrótce umrzeć. Aby sobie z tym poradzić, zanurzył się w pracy, kończąc dzieło w dniu swoich urodzin, 7 maja 1896 r. Teksty pierwszych trzech pieśni pochodzą ze Starego Testamentu i dotyczą śmierci, przemijania życia i bólu. Tekst czwartej pieśni pochodzi z Nowego Testamentu i koncentruje się na wierze, nadziei i miłości.
Chór Capelli Cracoviensis to część wybitnego zespołu składającego się z orkiestry kameralnej, zespołu madrygalistów, męskiego zespołu wokalnego oraz samodzielnej grupy dętej. Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Capella Cracoviensis realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Koncertowała w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Talent muzyków Capelli Cracoviensis, sprawnych technicznie i odznaczających się niebywałą elastycznością kameralistów dostrzegły wielkie osobowości świata muzycznego. Chór Capelli Cracoviensis towarzyszył znakomitym gościom festiwali Misteria Paschalia i Opera Rara. Wirtuozeria śpiewaków zaowocowała dwoma wydawnictwami dla prestiżowej francuskiej wytwórni Alpha.
Koncert poprowadzi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis, wybitny organista, klawesynista, dyrygent i animator życia muzycznego, specjalizujący się w autentycznym wykonawstwie muzyki klasycznej od polifonii renesansowej po romantyczną symfonikę oraz operę.