Dyrektor Festiwalu Adam Wesołowski

 zaprasza na koncert

Georg Friedrich Händel – Oratorium Mesjasz HWV 56

Wykonawcy:

Marta Boberska – sopran

Aneta Łukaszewicz – alt

Sylwester Smulczyński – tenor

Andrzej Klimczak – bas

Krzysztof Garstka – klawesyn, dyrygent

Lilianna Krych – przygotowanie zespołu wokalnego

Zespół wokalny Polskiej Opery Królewskiej

Capella Regia Polona

Filharmonia Śląska

Katowice, ul. Sokolska 2

1 grudnia 2019 r., godz. 18.00

Najwspanialsze oratorium Georga Friedricha Händla – Mesjasz zabrzmi 1 grudnia 2019 roku w Filharmonii Śląskiej w ramach 14. edycji Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego. Dzieło to, skomponowane w 1741 roku, to najpopularniejsza kompozycja Händla, która przyniosła kompozytorowi światową sławę i niezmiennie w każdej epoce przyjmowana jest z zachwytem. Po pierwszym wykonaniu Mesjasz został okrzyknięty najpiękniejszym napisanym dotąd utworem muzycznym. Nie ulega wątpliwości, że jest dziełem ponadczasowym. Poruszał w takim samym stopniu publiczność osiemnastowieczną, jak czyni to teraz ze współczesnymi słuchaczami. Najbardziej znanym fragmentem Oratorium jest chór Alleluja. Podczas londyńskiej premiery dzieła obecny na koncercie król Jerzy II wstał z miejsca, a wraz z nim cała publiczność. Na pamiątkę tego zdarzenia tradycja ta została zachowana w Wielkiej Brytanii i kontynuowana jest w niektórych krajach europejskich, także w Polsce.

Dzieło to usłyszymy w wykonaniu wspaniałych artystów, solistów Polskiej Opery Królewskiej: Marty Boberskiej, Anety Łukaszewicz, Sylwestra Smulczyńskiego i Andrzeja Klimczaka – śpiewaków nagradzanych w konkursach wokalnych i występujących na operowych i filharmonicznych scenach polskich i światowych.

Solistom towarzyszyć będzie znakomity zespół wokalny Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona po dyrekcją Krzysztofa Garstki. Polska Opera Królewska to kameralny teatr operowy, powołany w sierpniu 2017 roku, który prezentuje repertuar dawny, barokowy, klasycystyczny, w tym     oratoria, kantaty sceniczne, misteria, traktaty poetyckie. Swoją główną aktywność realizuje poprzez przedstawienia operowe w Teatrze w Łazienkach Królewskich oraz koncerty  w różnych możliwych, a trudno dostępnych miejscach w całej Polsce. Capella Regia Polona została powołana we wrześniu 2018 roku. Repertuar zespołu obejmuje muzykę polskiego i europejskiego baroku – dzieła oratoryjno-kantatowe, opery i muzykę instrumentalną. W skład zespołu wchodzą młodzi i utalentowani instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, grający na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Muzycy współpracują zarówno z najlepszymi polskimi, jak i zagranicznymi zespołami. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Krzysztof Garstka, dyrygent i klawesynista nagradzanym w wielu konkursach polskich i międzynarodowych.