OCTAVA Ensemble to wyjątkowy oktet wokalny, którego szerokie zainteresowania artystyczne stawiają go na pozycji jednego z najciekawszych zespołów młodego pokolenia. Wśród licznych osiągnięć OCTAVA Ensemble znajdują się prestiżowe nagrody i nominacje, między innymi do nagrody „Fryderyk 2010”, jak i również świetne recenzje – warto wymienić pochlebną opinię w brytyjskim miesięczniku „Gramphone” – najbardziej liczącym się magazynie o muzyce klasycznej na świecie.

Nie jest tajemnicą, że Patron śląskiego Festiwalu specjalizował się w komponowaniu utworów a cappella, a więc repertuaru idealnego dla zespołu klasy OCTAVA Ensemble i to właśnie jego Motetami, muzycy rozpoczną w Bytomiu muzyczną podróż w przestworza baroku. Po namiastce polskiego odłamu tej bogatej epoki, artyści, wraz z publicznością przeniosą się do Niemiec, ojczyzny niekwestionowanego mistrza epoki – Jana Sebastiana Bacha. W programie

a cappella nie mogłoby zabraknąć jego kompozycji i to właśnie Motety ukazujące doskonałe rzemiosło kompozytorskie koryfeusza baroku OCTAVA Ensemble zaprezentuje w następnej kolejności. Całość dopełni „Magnificat” włoskiego kompozytora Domenico Scarlattiego. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to wyjątkowe wydarzenie zapisze się na kartach Festiwalowej historii, jako prawdziwa perła ukazująca nieskazitelne piękno ludzkiego głosu, który tak bardzo doceniany i szanowany był w epoce kontrastu.

czwartek 26.11.2015

19.00 Bytom

Muzeum Górnośląskie, ul. Korfantego 34, Sala koncertowa im. G.G. Gorczyckiego

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Motety

Jan Sebastian Bach – Motety

Domenico Scarlatti – Magnificat

Wykonawcy:

OCTAVA ENSEMBLE