11 listopada 2018 roku będziemy świadkami uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości w wyjątkowy sposób. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie wysłuchamy najwybitniejszego dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – Completorium. I tak, jak Gorczycki nazywany jest polskim Händlem, tak możemy porównać Mesjasza z Completorium, jako dziełem równie spektakularnym, w którym w pełni przejawia się mistrzostwo Patrona Festiwalu. Utwór wykazuje znamiona takiej techniki, jaką zabłysnąć miały w niedługim czasie wielkie oratoria
G.F. Händla. Ten wspaniały koncert wokalno-instrumentalny jest ukoronowaniem polskiej muzyki barokowej. 

W programie koncertu twórczość Gorczyckiego zestawiono z mistrzowskimi utworami twórców chorwackiego baroku. Usłyszymy dzieła pięciu wybitnych kompozytorów tej epoki, tworzących w Wenecji i Chorwacji, która wówczas była zależna od Republiki Weneckiej. 

Po raz pierwszy w historii będziemy świadkami polsko-chorwackiej kooperacji zarówno repertuaru, jak i artystów. Żywiołowa muzyka barokowa zabrzmi w najlepszym wykonaniu. Octava Ensemble pod kierownictwem artystycznym Zygmunta Magiery to zespół wokalny śpiewający na najwyższym poziomie. Zespół uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, koncertach i projektach artystycznych, współpracując z najważniejszymi instytucjami kultury na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju. Szerokie zainteresowania artystyczne Octava Ensemble, pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, jednak specjalizuje się w muzyce XVI i XVII wieku. Croatian Baroque Ensemble to powszechnie doceniany zespół wykonujący muzykę z okresu baroku na oryginalnych instrumentach i ich wysokiej jakości replikach. Założony w 1999 roku składa się z wybitnych młodych muzyków, zarówno instrumentalistów, jak i wokalistów. Zespół regularnie występuje na wielu festiwalach chorwackich i międzynarodowych. 

Koncert poprowadzi Laura Vadjon, wybitna skrzypaczka, koncertmistrz i dyrektor artystyczny Croatian Baroque Ensemble. Współpracowała z największymi na świecie artystami barokowymi i występowała jako solistka i kameralistka z takimi zespołami jak New London Consort, Le Concert Spirituel i London Händel. Jest laureatką licznych nagród. Uważana jest za wybitnego znawcę wczesnej włoskiej muzyki barokowej oraz dzieł Händla i Mozarta. 

Całość tego spektakularnego wydarzenia uzupełni niezwykła gra świateł w pięknej architekturze chorzowskiego kościoła. 

niedziela 11.11.2018 / 20.00 Chorzów
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Długa 32

Tytuł koncertu:

Cantate Domino in Croatia et Polonia

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium
Francesco Sponga Usper – Salmi vespertini
Gabriel Sponga Usper – Compositioni armoniche
Vinko Jelić – Parnassia Militia
Tomaso Cecchini – Canti spirituali
Ivan Lukačić – Sacrae cantiones

Wykonawcy:
Laura Vadjon (Chorwacja) – dyrygent/koncertmistrz
Croatian Baroque Ensemble
Zygmunt Magiera – kierownik artystyczny zespołu śpiewaków
Octava Ensemble

Wstęp wolny