niedziela 3.10.2021

17.00 Radzionków
Kościół św. Wojciecha, ul. św. Wojciecha 48

Program:
Claudio Monteverdi – Laudate Dominum ze zbioru madrygałów Selva morale e spirituale
Georg Friedrich Händel – aria Somnusa Leave me, loathsome light z oratorium Semele
Jean-Philippe Rameau – aria Huascara Soleil, on a détruit tes superbes asiles z opery Les indes galantes
Joseph Haydn – aria Enrica Chi nel cammin d’onore d’onore z opery L’isola disabitata
Felix Mendelssohn-Bartholdy – aria Herr, Gott Abrahams z oratorium Eliasz
Fryderyk Chopin – pieśń Leci liście z drzewa
Anton Rubinstein – aria Demona Ja tot, katoramu vnimala z opery Demon
Claude-Michel Schönberg – pieśń Javerta Stars z musicalu Nędznicy

Wykonawcy:
Jarosław Kitala – baryton
Urszula Jasiecka-Bury – organy

Wstęp wolny

Kościół św. Wojciecha w Radzionkowie będzie miejscem budzącego emocje koncertu pieśni w wykonaniu Jarosława Kitali i Urszuli Jasieckiej-Bury. Program łączy muzykę dawną z XIX-wieczną i współczesną, obrazując wzajemne przenikanie się i przemiany tej formy, co wynika wprost z tytułu tegorocznej edycji Festiwalu – „Przemiany”.
Jarosław Kitala jest absolwentem klasy śpiewu solowego Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Opera Studio przy Opéra National du Rhin w Strasbourgu. Prowadzi aktywną działalność artystyczną. Śpiewa w koncertach o szerokim zakresie repertuarowym i stylistycznym: recitale kameralne, spektakle oraz koncerty operowe i oratoryjno-kantatowe. Jako solista występował z wieloma uznanymi zespołami muzycznymi i najwybitniejszymi dyrygentami i reżyserami. Współpracował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Filharmonii w Stasbourgu, Orkiestrą Barokową w Sewilli, Orkiestrą Mozartowską w Tuluzie, Irlandzką Orkiestrą Barokową. Laureat i finalista prestiżowych konkursów wokalnych, m.in. w hiszpańskim Bilbao, Ady Sari w Nowym Sączu, Adama Didura w Bytomiu, czy elitarnego konkursu opery barokowej w Innsbrucku w Austrii.
Urszula Jasiecka-Bury występuje regularnie jako solistka, a także kameralistka, przyjmując zaproszenia zespołów kameralnych i orkiestr, a także tworząc własne projekty z wieloma znakomitymi muzykami. Przez ponad 17 lat współtworzyła jako organistka i klawesynistka Zespół Muzyki Dawnej „Parnassos”, który jako jedna z pierwszych formacji na terenie Śląska profesjonalnie zajmował się historycznym wykonawstwem muzyki renesansu i baroku. Łącząc doświadczenia muzyka i organizatora prowadzi od 2004 roku festiwal „Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” a od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach. Koncertowaniu towarzyszy działalność pedagogiczna – Urszula Jasiecka-Bury prowadzi klasy organów i klawesynu.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia