niedziela 17.10.2021

18.00 Chorzów
Kościół św. Józefa, ul. Łagiewnicka 17

Koncert finałowy 16. edycji Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego 17 października 2021 roku w kościele św. Józefa w Chorzowie wypełni wspaniała muzyka koncertująca barokowych mistrzów – Patrona Festiwalu oraz Antonia Vivaldiego.
Artystami koncertu będą zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej – zespół wokalny OCTAVA ensemble oraz zespół instrumentów dawnych Collegium Copernicus.
OCTAVA ensemble to oktet wokalny, uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia, wielokrotny zwycięzca licznych festiwali i konkursów wokalnych, szybko ustalił swoją wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych. Zespół koncertował w wielu krajach Europy, a także w Turcji i w Chinach. Szerokie zainteresowania artystyczne pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, od twórczości renesansowej po kompozycje awangardowe. Główną artystyczną domeną oktetu jest jednak muzyka XVI i XVII wieku. Zespół wpisuje się w trend historycznego wykonawstwa muzyki dawnej nagrywając płyty z utworami z przełomu renesansu i baroku. Często występuje wspólnie z zespołem instrumentów dawnych Collegium Copernicus.
Koncert poprowadzi Zygmunt Magiera, założyciel i dyrektor artystyczny obu zespołów, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów dyrygentów chóralnych oraz uczestnik kursów mistrzowskich dla dyrygentów. Występował na najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Jako dyrygent współpracował m.in. z Capellą Cracoviensis, Operą Wrocławską, Chórem Polskiego Radia oraz z Krakowskim Chórem Kameralnym.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Program:
concerti sacri
Gorczycki & Vivaldi

Grzegorz Gerwazy Gorczycki
Laetatus sum
Iustus ut palma florebit
Os iusti meditabitur
Gratuletur Ecclesia
Iesu corona virginum
Tristes erant Apostoli
Deus tuorum militum (II)
Innocenentes pro Christo infantes

Antonio Vivaldi

Sinfonia D-dur na orkiestrę smyczkową RV 123 (Allegro)
Laudate Dominum RV 606
Koncert g-moll na orkiestrę smyczkową RV 155 (Adagio)
Magnificat RV 610

Wykonawcy:
Zygmunt Magiera – dyrygent
Zespół wokalny OCTAVA ensemble
Zespół instrumentów dawnych Collegium Copernicus

Wstęp wolny

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.