niedziela 10.10.2021

18.30 Wodzisław Śląski
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 1

Program:
Georg Philipp Telemann – Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo
Antonio Vivaldi – Koncert na 2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104
Grażyna Pstrokońska-Nawratil – L-Sonata na 2 flety i basso continuo
Adam Wesołowski – Muzyka Aniołów na flet i klawesyn (prawykonanie)

Wykonawcy:
Łukasz Długosz – flet
Agata Kielar-Długosz – flet
Marek Toporowski – klawesyn

Wstęp wolny

Koncert 10 października w Wodzisławiu Śląskim będzie spektakularnym wydarzeniem w niezwykle interesujący sposób ukazującym przemiany w muzyce od baroku po czasy nam współczesne – zarówno w zakresie form muzycznych, jak też brzmienia oraz wykorzystania instrumentów. Usłyszymy wspaniałe dzieła barokowych mistrzów – Telemanna i Vivaldiego oraz kompozytorów współczesnych – Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Adama Wesołowskiego. Wykonawcami tej pięknej muzyki będą wybitni polscy instrumentaliści: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz i Marek Toporowski.
Tak jak z początkiem wieku XVII uwolnił się ludzki głos i umożliwił powstanie i rozwój monodii, która do dziś pozostaje najpopularniejszą formą muzyki wokalnej, tak wiek XVIII przyniósł kolejną zmianę – uwolnienie muzyki spod dyktatu słowa. Zmiana ta doprowadziła do dynamicznego rozwoju muzyki instrumentalnej, która stała się samodzielnym nośnikiem treści symbolicznych i emocjonalnych. Jej pierwotną, kameralną odmianę reprezentują sonaty triowe rozpisane na dwa instrumenty solowe i basso continuo – ich gorliwymi propagatorami byli najwięksi kompozytorzy dojrzałego baroku – Georg Philipp Telemann i Antonio Vivaldi. Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo Telemanna jest właśnie przykładem tej formy instrumentalnej. Podczas wieczoru zabrzmi także piękny barokowy Koncert na 
2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104 Antonia Vivaldiego, zaaranżowany na dwa flety i klawesyn.
Współczesne brzmienia fletów i klawesynu będziemy mieli okazję usłyszeć w dwóch utworach: 
L-Sonacie na 2 flety i basso continuo z cyklu „Reportaże” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz w najnowszej kompozycji Adama Wesołowskiego Muzyka Aniołów na flet i klawesyn, która na koncercie w Wodzisławiu Śląskim będzie prawykonana.
Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Agata Kielar-Długosz jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi.
Marek Toporowski – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jego repertuar klawesynowy obejmuje utwory renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Jako solista daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Współorganizatorem Festiwalu jest Wodzisławskie Centrum Kultury