Marcin Wyrostek z koncertem w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej iw Piekarach Śląskich

w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego („Śladami Gorczyckiego”)

Po zeszłorocznych koncertach w szkołach podstawowych organizatorzy Festiwalu kontynuują ideę wychodzenia ze sztuką poza ramy sal koncertowych, z chęcią dotarcia do osób wykluczonych i niemogących uczestniczyć w regularnych koncertach na co dzień. W ten sposób nawiązują do życia patrona Festiwalu – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W wyjątkowym cyklu koncertów wystąpił w tym roku Marcin Wyrostek, który „śladami Gorczyckiego” zagrał w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich dnia 28 listopada 2016 roku.

Odbiór koncertu był niesamowity, ludzie wstawali z łóżek o kulach, aby móc posłuchać muzyki. Ludzie nucili, klaskali a nawet śpiewali ze mną – mówi Marcin Wyrostek

Marcin nawet podchodził do łóżek pacjentów i nawiązywał kontakt nie tylko muzyczny, ale i werbalny. Widziałem entuzjazm i radość na twarzach ludzi, widziałem jak muzyka Marcina Wyrostka ich buduje. Raz zatrzymaliśmy się na korytarzu i Marcin grał do dziewczynki, która to dopiero zaczynała uczyć się chodzić po operacji i podgrywał jej do rytmu jej chodu. To niesamowite, jak dziewczynka zaczęła się uśmiechać w jej trudnej chwili. To niepowtarzalne chwile. Cieszymy się, że Marcin przyjął zaproszenie do tej wyjątkowej akcji muzycznej – dodaje Adam Wesołowski (Dyrektor Festiwalu im. Gorczyckiego).

Współpraca Marcina Wyrostka z Festiwalem rozpoczęła się w roku 2012, kiedy to zainaugurował wspólny projekt z Orkiestrą Aukso pt. 8 pór roku. Od tego czasu Wyrostek stale koncertuje na Festiwalu jak i z Aukso, z którą to nagrał płytę For Alice, a która obecnie otrzymała miano „Platynowej”. Nagrodę Marcin Wyrostek odbierze dnia 8 stycznia podczas Gali koncertowej w Filharmonii Narodowej w Warszawie, na której właśnie z Orkiestrą Aukso wykona „Platynowy Koncert Symfoniczny”, a który poprzedzi koncert dedykowany dla dzieci, co bardzo pięknie wpisuje się w ideę Gorczyckiego – patrona Festiwalu.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Sponsorami Festiwalu są: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A., Elektrobudowa S.A. oraz 3S Telekomunikacja & Data Center.