piątek 25.09.2020

19.30 Katowice
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Mikołowska 32

„Koncert papieski”

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Tota pulchra es Maria
Karol Wojtyła – „Właściwa inwokacja, czyli wołanie do człowieka, który stał się ciałem historii”; Inwokacja; część 4 z Wigilii wielkanocnej 1966
Anton Bruckner – Ave Maria
Jan Paweł II – „Źródło”; „Strumień”; część 2 z Tryptyku rzymskiego
Marian Sawa – Tota pulchra es
Henryk Mikołaj Górecki – Ach, jak smutne jest rozstanie z Pieśni Maryjne op. 54 na chór mieszany a cappella
Karol Wojtyła – „O Panie, przebacz mej myśli” – z Pieśni o Bogu ukrytym
Sonia Brauhoff – Totus Tuus. Maria Fatima in memoriam na chór mieszany a cappella
Jan Paweł II – Fragmenty homilii wygłoszonej podczas kanonizacji siostry Faustyny dnia 30 kwietnia 2000 roku
Krzysztof Kostrzewa – Jezu, ufam Tobie
Karol Wojtyła – „Magnificat” – z Renesansowego psałterza
Paweł Łukaszewski – Magnificat i Nunc dimittis na saksofon sopranowy, chór mieszany i organy

Wykonawcy:
Paweł Gusnar – saksofon sopranowy
Tomasz Orlow – organy
Adam Myrczek – recytacje
Anna Szostak – dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Wstęp wolny

Koncert w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach 25 września 2020 roku to kolejne wydarzenie, które uczci 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II oraz 325. rocznicę urodzin Patrona Festiwalu. Podczas koncertu, poświęconego muzyce sakralnej tworzonej na przestrzeni wieków, usłyszymy wspaniałe dzieła chóralne i instrumentalne, począwszy od barokowych utworów Johanna Sebastiana Bacha i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, po wspaniałe Ave Maria Antona Brucknera i dzieła kompozytorów XX i XXI wieku – Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Kostrzewy, Soni Brauhoff, Pawła Łukaszewskiego, Mariana Sawy.

Wykonawcami tej zachwycającej, religijnej muzyki będą znakomici soliści: Paweł Gusnar i Tomasz Orlow, którym towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod kierunkiem Anny Szostak. Paweł Gusnar to saksofonista, solista, kameralista, muzyk sesyjny, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Jako jeden z nielicznych saksofonistów łączy na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Paweł Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej, wykonawcą oraz inspiratorem wielu polskich kompozytorów, a także niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Tomasz Orlow jest organistą, improwizatorem, organologiem i organmistrzem, zwycięzcą konkursów organowych w Polsce i za granicą. Prowadzi żywą działalność koncertową w kraju i za granicą, związaną przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji.
Camerata Silesia to najlepsza w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana z wysoko ocenianych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej. Od momentu powstania zespół prezentował najwyższy poziom wykonań, co przyniosło mu uznanie zarówno w świecie muzycznym, jak i wśród melomanów. To zespół, który jest inspiracją dla wielu twórców z Polski i Europy. Współpracował z takimi kompozytorami, jak: Krzysztof Baculewski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Agata Zubel. Camerata Silesia pod kierownictwem Anny Szostak, jednej z najlepszych polskich dyrygentek chóralnych, corocznie daje wiele koncertów w Polsce i poza granicami kraju w ośrodkach o najwyższym prestiżu artystycznym oraz bierze udział w najważniejszych festiwalach.

Muzycznym dziełom będą towarzyszyć głębokie, przejmujące słowa Wielkiego Papieża, zawarte w Tryptyku rzymskim, w Wigilii wielkanocnej 1966, w Magnificat z Renesansowego psałterza oraz w homilii wygłoszonej podczas kanonizacji siostry Faustyny dnia 30 kwietnia 2000 roku. Słowa te będzie recytował Adam Myrczek.

Koncert poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wypełni wspaniała muzyka sakralna, której brzmienie oraz słowa Wielkiego Papieża pozwolą nam przypomnieć sobie najważniejsze przesłania Jego pontyfikatu, wyzwania, które przed nami postawił oraz wskazówki, którymi możemy się kierować w życiu.