Koncert 10 listopada 2018 roku będzie wydarzeniem prawdziwie wyjątkowym z wielu powodów. Tego wieczoru w Operze Śląskiej będziemy świadkami zarówno zestawienia, jak i symbiozy muzyki dawnej i współczesnej. Koncert rozpocznie Polonez balowy patrona Festiwalu – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Następnie usłyszymy jedne z najsłynniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha. Pierwszym z nich będzie II Suita orkiestrowa h-moll, w której jedną z części jest Polonaise oparty na polskiej melodii ludowej. Najbardziej znaną i powszechnie rozpoznawalną częścią suity jest z pewnością Badinerie, która stała się pokazowym utworem dla flecistów ze względu na jej szybkie tempo i trudność. Tego wieczoru wykona ją Łukasz Długosz, uznawany za jednego z najlepszych flecistów na świecie. Kolejnym prezentowanym dziełem Bacha będzie III Koncert Brandenburski G-dur, który tym razem nie zabrzmi w swojej oryginalnej postaci, ale w specjalnie przygotowanej wersji industrialnej, a więc z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Korespondował on będzie z utworem, który zabrzmi w drugiej części koncertu, a mianowicie Sinfonią industrialną Adama Wesołowskiego na orkiestrę smyczkową i multimedia, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to pierwszy w historii utwór, który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie. Dodatkowo utworowi towarzyszyć będą wizualizacje, tym samym stanie się on wręcz widowiskiem multimedialnym. Niezwykłość tego wieczoru podkreśli także prawykonanie kolejnego dzieła Adama Wesołowskiego – Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową. Utwór powstały z myślą o genialnym soliście tego wieczoru jest jedną z najbardziej efektownych kompozycji na ten instrument. Ponadto w programie znajdzie się Gliss Koncert na puzon i orkiestrę smyczkową, ukazujący wiele spektakularnych możliwości wyrazowych i technicznych tego instrumentu. 

Do wykonania tak niespotykanego programu zaproszeni zostali wspaniali wykonawcy. Solistami tego wieczoru będą wspomniany już Łukasz Długosz oraz Jarosław Meisner. Łukasz Długosz, jeden z najwybitniejszych flecistów, jest laureatem wszystkich najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Współpracuje z najlepszymi, renomowanymi orkiestrami. Puzonista Jarosław Meisner jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów i miał już możliwość prezentowania swojego talentu podczas koncertów z wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi.

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która współpracuje z plejadą najwybitniejszych artystów z całego świata i angażuje się w wiele nowatorskich przedsięwzięć promujących muzykę, stopniowo wyrastając na jeden z najbardziej dynamicznych europejskich zespołów. Całość poprowadzi Hobart Earle, międzynarodowej sławy dyrygent, który swój kunszt kształcił pod okiem takich mistrzów jak Leonard Bernstein czy Seiji Ozawa. Jest laureatem Musical America Worldwide oraz profesorem honorowym Akademii Muzycznej w Odessie.

Koncert w Operze Śląskiej to niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, które wpisuje się w myśl przewodnią przyświecającą tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – „Wieki Niepodległej Kultury”. Historia i teraźniejszość połączą się tego wieczoru poprzez twórczość dwóch śląskich kompozytorów, pochodzących z Bytomia – Gorczyckiego i Wesołowskiego. 

sobota 10.11.2018 / 19.00 Bytom
Opera Śląska, ul. S. Moniuszki 21/23

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy
Johann Sebastian Bach – II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067
Johann Sebastian Bach – III Koncert Brandenburski G-dur BWV 1048 „wersja industrialna” 
Adam Wesołowski – Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową (premiera) 
Adam Wesołowski – Gliss Koncert na puzon i orkiestrę smyczkową (premiera)
Adam Wesołowski – Sinfonia industrialna na orkiestrę smyczkową i multimedia

Wykonawcy:
Łukasz Długosz – flet
Jarosław Meisner – puzon
Hobart Earle (USA) – dyrygent
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia

Bilety w cenie: 35 i 25 zł w przedsprzedaży (45 i 35 zł w dniu koncertu)

Szczegóły na stronie: www.opera-slaska.pl