sobota 26.09.2020

18.00 Wodzisław Śląski
Wodzisławskie Centrum Kultury, ul. Ks. Płk. Wilhelma Kubsza 17

„Fortepian w ciemności”

Program:
Fryderyk Chopin – Fantazja na tematy polskie op. 13
Ludwig van Beethoven – Sonata d-moll op. 31 nr 2
Juliusz Zarębski – Wielki Polonez Fis-dur op. 6
George Gershwin – Trzy Preludia

Wykonawca:
Piotr Sałajczyk – fortepian

Bilety w cenie: 15 zł
Szczegóły na stronie: www.wck.wodzislaw.pl

Koncert 26 września w Wodzisławskim Centrum Kultury to niezwykły recital w wykonaniu Piotra Sałajczyka, którego fragment zabrzmi w ciemności, tym samym wpisując się w przesłanie tegorocznej edycji Festiwalu – „Ludzi można spostrzec zamykając oczy”, którego celem jest przełamywanie barier i własnych słabości oraz zwrócenie uwagi na osoby z dysfunkcją wzroku.

W programie koncertu znalazły się piękne i nastrojowe dzieła najwybitniejszych kompozytorów klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku. Usłyszymy Fantazję na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina w wersji na fortepian solo, w której osiemnastoletni kompozytor wykorzystał melodie trzech pieśni narodowych: popularnej w XVIII wieku sielanki poetyckiej Laura i Filon, dumki Karola Kurpińskiego oraz kujawiaka Idzie Jasio do Toruni. Rok 2020 jest Rokiem Beethovena, dlatego w programach Festiwalu nie może zabraknąć jego kompozycji. Sonata d-moll op. 31 nr 2 Ludwiga van Beethovena, tzw. Burza, jest środkową ze zbioru trzech sonat op. 31. Powstała w latach 1801-1802, kiedy to twórczość Beethovena zdominowała forma sonaty, a najważniejszym nurtem jego pracy twórczej pozostawała muzyka fortepianowa, którą uprawiał jako czynny pianista.
Usłyszymy także Wielki Polonez Fis-dur op. 6 Juliusza Zarębskiego, twórcy wybitnego i zapomnianego, który zadedykował ten utwór Franzowi Lisztowi. Kompozycja odznacza się warsztatową precyzją i dźwiękowym wyrafinowaniem, osobliwą dramaturgią sukcesywnie narastającej dynamiki i ekspresji oraz wyraźnymi odniesieniami do stylu Chopina i Liszta.
W programie recitalu znajdą się ponadto Trzy Preludia George’a Gershwina, które zalicza się do jego największych osiągnięć. Kompozycja ta, podobnie jak inne dzieła kompozytora, łamie konwencje, tworząc doskonałą fuzję muzyki poważnej i jazzu.

Piotr Sałajczyk jest znanym w Polsce i na świecie pianistą, laureatem wielu prestiżowych konkursów. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, między innymi Urszulą Kryger, Piotrem Pławnerem, Kwartetem Śląskim i kwartetem Apollon Musagète. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m. in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, Sinfonią Iuventus, Sinfoniettą Cracovia, Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. Nagrał wydany w 2017 roku przez DUX album z pierwszym w historii nagraniem kompletu utworów fortepianowych Juliusza Zarębskiego, ulubionego ucznia Liszta, niesłusznie zapomnianego polskiego kompozytora epoki romantyzmu.