piątek 9.10.2020

19.00 Katowice
Filharmonia Śląska, ul. Sokolska 2

Program:
Maciej Radziwiłł – Serenada B-dur
Antonio Vivaldi – Sinfonia G-dur RV 146
Antonio Vivaldi – Koncert C-dur na 2 trąbki RV 537
Jean-Philippe Rameau – Air de Triomphe z opery Dardanus
Heinrich Ignaz Franz von Biber – Battalia à 10
Johann Sebastian Bach – III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048
Johann Sebastian Bach – VI Koncert brandenburski B-dur BWV 1051
Johann Sebastian Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565 (opracowanie na orkiestrę smyczkową)

Wykonawcy:
Bartosz Gaudyn – trąbka piccolo
Szymon Gaudyn – trąbka piccolo
Maciej Tomasiewicz – dyrygent
Śląska Orkiestra Kameralna

Szczegóły na stronie: www.filharmonia-slaska.eu

Koncert 9 października zabierze nas w świat muzyki baroku. Zabrzmią dzieła Antonio Vivaldiego, Jeana-Philippe’a Rameau, a także Macieja Radziwiłła i Heinricha Ignaza Franza von Bibera. Wieczór ukoronują kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, w tym orkiestrowe opracowanie jednego z jego najsłynniejszych dzieł – Toccaty i fugi d-moll.

Rozpoczniemy utworem Macieja Radziwiłła – osiemnastowiecznego kompozytora, który był także podkomorzym wielkim litewskim, a później również kasztelanem wileńskim. Jego twórczość nie jest znana w szerokich kręgach, a do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie nieliczne jego kompozycje, w tym właśnie Serenada B-dur, którą usłyszymy tego wieczoru.

Następnie przyjdzie czas na dwie odsłony muzyki Antonio Vivaldiego – Sinfonię G-dur RV 146 oraz Koncert C-dur na 2 trąbki RV 537, w którym solo zaprezentują się artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej Bartosz Gaudyn i Szymon Gaudyn. Kolejno zabrzmi Air de Triomphe z opery Dardanus Jeana-Philippe’a Rameau, która opowiada o synu Zeusa i Elektry.

Po tym fragmencie zabrzmi Battalia à 10 Heinricha Ignaaz Franza von Bibera – programowy utwór ilustrujący pojedynek, który wykorzystuje bardziej popularną w późniejszym okresie technikę gry z tłumikiem (col legno), czy też politonalność (obecność różnych tonacji jednocześnie w głosach), która nadaje dziełu dość współczesny momentami ton.

Resztę wieczoru wypełnią dzieła Johanna Sebastiana Bacha – dwa Koncerty brandenburskie (III G-dur BWV 1048 oraz VI B-dur BWV 1051), dedykowane margrabiemu Brandenburgii Christianowi Ludwigowi oraz słynna Toccata i fuga d-moll BWV 565. Jak zabrzmi w opracowaniu na orkiestrę smyczkową? O tym przekonamy się już 9 października!