8 grudnia 2018 roku Dziedziniec Sądu Rejonowego w Bytomiu stanie się niezwykłym miejscem koncertu poświęconego muzyce współczesnej zestawionej z polską muzyką dawną i przejmującymi tekstami Jana Pawła II. Poprzez odwołanie się do tej postaci Festiwal pragnie uczcić 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jednocześnie włączenie do programu dzieł Patrona Festiwalu – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, przypomina o 325. rocznicy przyjęcia przez niego święceń kapłańskich.
Koncert pt. Agnus Dei, w którym usłyszymy wspaniałe chóralne dzieła muzyki sakralnej, począwszy od barokowych dzieł Bartłomieja Pękiela i Gorczyckiego, po współczesne utwory polskich mistrzów: Szymanowskiego, Góreckiego, Kilara, Krzanowskiego i Pendereckiego, a także estońskiego kompozytora Arvo Pärta.
Koncert rozpocznie nastrojowa, liryczna pieśń Niech Jezus Chrystus z Sześciu Pieśni Kurpiowskich, pozostających prawdziwą perłą polskiej literatury chóralnej. Wśród bogatego programu przygotowanego na ten wieczór znalazła się także pieśń Matko Najświętsza pochodząca z cyklu Pieśni Maryjnych Henryka Mikołaja Góreckiego, w których kompozytor sięgnął po opracowany przez Jana Siedleckiego Śpiewnik kościelny, który ukazuje się od 1878 roku do czasów współczesnych. Górecki wykorzystał zarówno tekst, jak i melodię, harmonizując ją w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu.
Ponadto zabrzmią utwory Wojciecha Kilara, w tym Agnus Dei, funkcjonujące jako samodzielna kompozycja, a pochodzące ze ścieżki dźwiękowej do filmu König der Letzten Tage, uznawanej za jedną z lepszych w bogatym dorobku kompozytora. Usłyszymy także utwór O gloriosa virginum Krzysztofa Pendereckiego, świętującego w tym roku 85. rocznicę urodzin. Motet napisany lekkim piórem mistrza nowej muzyki sakralnej zaskakiwać może w pełni tonalnym charakterem.
Zabrzmi także najsłynniejszy współczesny Magnificat, skomponowany w 1989 roku przez estońskiego twórcę Arvo Pärta. Dzieło tchnie surowym, ascetycznym, ale zarazem czystym brzmieniem, przywodzącym na myśl wczesną wielogłosowość.
Wykonawcami tej wspaniałej, religijnej muzyki będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, najlepsza w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana z wysoko ocenianych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej. Od momentu powstania zespół prezentuje najwyższy poziom wykonań, co przyniosło mu uznanie zarówno w świecie muzycznym, jak i wśród melomanów. Camerata Silesia pod kierownictwem Anny Szostak corocznie daje wiele koncertów w Polsce i poza granicami kraju w ośrodkach o najwyższym prestiżu artystycznym. Bierze udział w najważniejszych festiwalach, a jej prezentacje przyczyniły się do współpracy z takimi znakomitymi kompozytorami, jak na przykład: Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Agata Zubel.

sobota 8.12.2018
19.00 Bytom
Dziedziniec Sądu Rejonowego, ul. Piekarska 1

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Agnus Dei
Karol Szymanowski – Niech Jezus Chrystus z Sześciu Pieśni Kurpiowskich
Bartłomiej Pękiel – I Missa senza le cerimonie – Agnus Dei
Henryk Mikołaj Górecki – Matko Najświętsza z Pieśni Maryjnych op. 54
Arvo Pärt – Magnificat
Wojciech Kilar – Agnus Dei z filmu König der Letzten Tage
Andrzej Krzanowski – Salve Regina
Wojciech Kilar – Modlitwa do Małej Tereski
Arvo Pärt – The Deer’s Cry
Krzysztof Penderecki – O gloriosa virginum

oraz teksty Jana Pawła II

Wykonawcy:
Anna Szostak – dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA

Wstęp wolny (darmowe wejściówki do odbioru w Biurze Promocji Miasta Bytomia, ul. Rynek 7 od dnia 12 listopada)