sobota 3.10.2020

18.00 Kraków
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Kaplica barokowa, ul. Kopernika 19

Program:
Vincenzo Albrici – Sonaty
Heinrich Biber – Sonaty
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium

Wykonawcy:
Jan Tomasz Adamus – klawesyn / dyrygent
Antonina Ruda – sopran
Ilona Szczepańska – alt
Piotr Szewczyk – tenor
Marek Opaska – bas
Capella Cracoviensis

Bilety w cenie 30 zł
Szczegóły na stronie: www.capellacracoviensis.pl

Od kilku lat tradycją Festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis, jako współorganizatora wydarzenia, prezentującej program zarówno na Śląsku jak i w Krakowie. 3 października 2020 roku w krakowskim Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP usłyszymy dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Vincenzo Albriciego i Heinricha Bibera. Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego to koncert wokalno-instrumentalny, który stanowi jedno z najwspanialszych dzieł polskich w zakresie tej formy. Kompozytor operuje tu w sposób wytrawny zarówno fakturą polifoniczną, jak i homofoniczną. Wykorzystuje wszechstronny aparat wokalny. Przez ekspozycję solową wszystkich głosów, duety we wszystkich możliwych zestawach, często stosowane tercety, wreszcie pełną polifonię chóru osiąga wielką różnorodność brzmienia. Jest to opracowanie ostatniego nabożeństwa liturgii godzin, odprawianego późną nocą. „Nim kres jasności nadejdzie” („Te lucis ante terminum”) – tak święty Ambroży rozpoczyna hymn, w którym prosi o opiekę Boga na czas nocy. Completorium mówi o lęku przed ciemnością – strachu przed śmiercią we śnie, przed nadchodzącym pod osłoną nocy wrogiem, złymi duchami czającymi się w mroku.
Z wybitnym dziełem Patrona Festiwalu zestawiono w programie piękne sonaty Vincenzo Albriciego, włoskiego kompozytora epoki baroku oraz Heinricha Bibera, austriackiego kompozytora i skrzypka-wirtuoza z tejże epoki.
Capella Cracoviensis to wybitny zespół składający się z orkiestry kameralnej, zespołu madrygalistów, męskiego zespołu wokalnego oraz samodzielnej grupy dętej. Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Capella Cracoviensis realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Koncertowała w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Talent muzyków Capelli Cracoviensis, sprawnych technicznie i odznaczających się niebywałą elastycznością kameralistów dostrzegły wielkie osobowości świata muzycznego. Chór Capelli Cracoviensis towarzyszył znakomitym gościom festiwali Misteria Paschalia i Opera Rara. Wirtuozeria śpiewaków zaowocowała dwoma wydawnictwami dla prestiżowej francuskiej wytwórni Alpha.
Koncert poprowadzi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis, wybitny organista, klawesynista, dyrygent i animator życia muzycznego, specjalizujący się w autentycznym wykonawstwie muzyki klasycznej od polifonii renesansowej po romantyczną symfonikę oraz operę.