piątek 24.09.2021
19.00 Chorzów

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

Program:

Heinrich Ignaz Franz von Biber – Battalia à 10
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8
Adam Wesołowski – Symfonia industrialna na orkiestrę smyczkową

Wykonawcy:

Piotr Pławner – skrzypce / dyrygent
Śląska Orkiestra Kameralna

Bilety w cenie: 30 zł
Szczegóły na stronie: chck.pl

Koncert 24 września 2021 roku w Chorzowskim Centrum Kultury będzie znakomitym zestawieniem muzyki mistrzów baroku – Antonia Vivaldiego  i Heinricha Ignaza Franza von Bibera z industrialnym dziełem współczesnego śląskiego kompozytora Adama Wesołowskiego. 

Heinrich Ignaz Franz von Biber to austriacki kompozytor i barokowy skrzypek pochodzenia czeskiego, uznawany za genialnego wirtuoza i mistrza techniki skrzypcowej swojej epoki. Battalia, skomponowana w 1673 roku na 3 skrzypiec, 4 altówki, 2 wiolonczele i continuo, to dramat osadzony w muzyce. Składa się z serii małych obrazków połączonych akcją i opowiedzianych za pomocą bardzo oryginalnych środków muzycznych, łączących różne efekty dźwiękowe. 

Cztery pory roku op. 8 to najbardziej znany cykl czterech koncertów skrzypcowych Antonia Vivaldiego, skomponowanych około roku 1720 w Mantui. Są to koncerty solowe będące doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej. Vivaldi napisał je inspirując się czterema sonetami nieznanego autorstwa opisującymi nastrój, emocje i krajobrazy zmieniających się pór roku. Ich wartość literacka nie jest zbyt wysoka, co skłaniało badaczy tematu do przypisania ich Vivaldiemu, choć byli i tacy, którzy chcieli w nich widzieć autorstwo samego Torquata Tassa. Koncerty są bardzo plastyczne, zróżnicowane i niezwykle barwnie ilustrują zjawiska towarzyszące zmieniającej się aurze. Koncert E-dur (Wiosna) jest wyjątkowo radosny, Koncert g-moll (Lato) dźwiękami ukaże słuchaczom skwar i duchotę, Koncert
F-dur (Jesień) pozwoli zanurzyć się w beztroskiej zabawie wśród liści leżących na ziemi, a Koncert f-moll (Zima) zobrazuje pełnię kontrastów, towarzyszących tej mroźnej porze roku – od trzaskającego mrozu, po spokój towarzyszący leniwym wieczorom przy kominku.

Z tymi dziełami epoki baroku została w programie zestawiona Symfonia industrialna na orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego – utwór, który wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to pierwszy w historii utwór, który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie.

Solistą koncertu i dyrygentem będzie wybitny skrzypek Piotr Pławner, ceniony artysta, kameralista i pedagog, obecnie kierownik artystyczny Śląskiej Orkiestry Kameralnej, jednego z zespołów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Piotr Pławner jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą oraz jurorem w międzynarodowych konkursach muzycznych. Występował w wielu krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami naszych czasów. Dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych. 

Śląska Orkiestra Kameralna cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej. Współpracowała z całą plejadą świetnych solistów, pośród których są m.in.:  Ivan Monighetti, Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, Eugen Indjić, Bruno Canino, Marianna Vasilieva, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer i Andrzej Jagodziński. Występowała także pod batutami znakomitych dyrygentów: Paula Esswooda, Jerzego Maksymiuka, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Wojciechowskiego, Marka Mosia. Płyty Śląskiej Orkiestry Kameralnej zyskały uznanie melomanów i krytyków, wielokrotnie pojawiając się na liście nominowanych do Fryderyków.