czwartek 21.11.2019
19.00 Bytom
Dziedziniec Sądu Rejonowego, ul. Piekarska 1

Program:
Johann Sebastian Bach – Preludium i Fuga d-moll BWV 539 (arr. Mordechai Rechtmann)
Andrzej Panufnik – Quintetto Accademico
Ludwig van Beethoven – Oktet Es-dur op. 103 (arr: David M.A.P. Palmquist)
Nikola Kołodziejczyk – Ranwers na klarnet basowy i kwintet dęty drewniany

Wykonawcy:
LutosAir Quintet:
Jan Krzeszowiec – flet
Karolina Stalmachowska – obój
Maciej Dobosz – klarnet
Alicja Kieruzalska – fagot
Mateusz Feliński – waltornia
oraz
Tomasz Żymła – klarnet basowy

Wstęp wolny (darmowe wejściówki do odbioru w Biurze Promocji Miasta Bytomia, ul. Rynek 7 – od dnia 28 października)

  Zamówienie utworu Ranwers Nikoli Kołodziejczyka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

 


21 listopada 2019 roku Dziedziniec Sądu Rejonowego w Bytomiu stanie się po raz kolejny niezwykłym miejscem koncertu. W ramach 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Gorczyckiego będziemy mieli okazję usłyszeć znakomity kwintet dęty – LutosAir Quintet, który jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Obecnie jest jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych, koncertującym w kraju i za granicą.
Tego wieczoru usłyszymy Preludium i Fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha oraz Oktet Es-dur op. 103 Ludwiga van Beethovena w ciekawych aranżacjach Mordechaia Rechtmanna i Davida M.A.P. Palmquista.
Te wspaniałe dzieła okresu baroku i klasycyzmu połączone zostały w programie koncertu z dziełem Andrzeja Panufnika Quintetto Accademico, nawiązującym do dawnej muzyki polskiej oraz utworem Nikoli Kołodziejczyka Ranwers – suitą koncertową na klarnet basowy i kwintet dęty. Kompozycji na klarnet basowy, które ukazują pełnię walorów brzmieniowych tego instrumentu jest bardzo niewiele. Suita, którą usłyszymy, została dedykowana Tomaszowi Żymle, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i klarneciście w NOSPR oraz kwintetowi LutosAir Quintet. Zawiera nowe rozwiązania na polu wykonawczych środków ekspresji w obrębie kwintetu dętego i  pełen wachlarz możliwości klarnetu basowego – od kwestii rejestru, poprzez artykulację po techniki współczesne.
Nikola Kołodziejczyk to kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków w kategorii jazzu, nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w 2015 roku. Promuje i tworzy nowe niekomercyjne dzieła jazzu współczesnego, współpracuje z wybitnymi instrumentalistami. Maria Schneider, zdobywczyni dwóch nagród Grammy pisała o nim: „Jestem pod głębokim wrażeniem jego muzyki. To muzyka potężna, twórcza, dopracowana do najmniejszych szczegółów, z duszą – dość niezwykła. Jego muzyczne przestrzenie są wspaniałe, a pomysły są bardzo oryginalne. Niesamowity twórca.”
Koncert w Sądzie Rejonowym z Bytomiu to z pewnością niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, łączące dzieła muzyki dawnej ze współczesną, oryginalną twórczością.

Zamówienie utworu Ranwers Nikoli Kołodziejczyka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.