Od kilku lat tradycją Festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis, jako współorganizatora wydarzenia, prezentującej program zarówno na Śląsku jak i w Krakowie. Wybór tego zespołu oraz miejsca nie jest przypadkowy. Wiąże się z życiem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – patrona Festiwalu. Przybył on do Krakowa po studiach i przebywał w nim, z dwuletnią przerwą, do śmierci. W tym czasie był m.in. kapelmistrzem Katedry na Wawelu.

W tym roku Capella Cracoviensis wystąpi 19 listopada w Bytomiu, a więc w miejscu urodzin Gorczyckiego, aby następnie powtórzyć koncert cztery dni później w krakowskiej Cricotece.

Capella Cracoviensis – orkiestra i zespół wokalny – jest jedną z najciekawszych formacji na współczesnej scenie muzyki klasycznej. Jako krakowska instytucja kultury realizuje swoje idee artystyczne wykonując repertuar od polifonii renesansowej po romantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Zespół jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych: Bachfest Leipzig, Schwetzingen SWR Festspiele, Händel Festspiele Halle, Haydn Festspiele Brühl, Opéra Royal Versailles, Theater an der Wien, NOSPR Katowice, Filharmonia Szczecińska. Występuje także w Brukseli, Gandawie, Lwowie, Rydze, Tallinie, Erywaniu, Tibilisi, Kijowie. Capella Cracoviensis regularnie zaprasza gościnnych dyrygentów, koncertmistrzów i solistów, takich jak:  Evelino Pidó, Christophe Rousset, Alessandro Moccia, Giuliano Carmignola, Paul Goodwin, Andrew Parrott, Paul McCreesh.

Od listopada 2008 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Jan Tomasz Adamus, który poprowadzi swój zespół na koncertach w ramach Festiwalu. Jest dyrygentem, organistą, klawesynistą i cenionym kreatorem kultury. Zrealizował wiele polskich premier wielkiego repertuaru międzynarodowego na historycznych instrumentach.

Soliści koncertu to wspaniali artyści związani z Krakowem, na stałe współpracujący z Capellą Cracoviensis. Każdy z nich odniósł szereg sukcesów, występował w Polsce, jak i poza granicami kraju. Wielu z nich ma na swoim koncie znaczące i nagradzane nagrania płytowe.

W ich wykonaniu usłyszymy rzadko wykonywany repertuar. Telemann jest twórcą koncertów na jeden i wiele instrumentów solowych, wśród nich z niespotykaną u innych kompozytorów obsadą solową. Do takich należy również ten, który będziemy mieli okazję wysłuchać podczas koncertów w listopadowe wieczory. Program uzupełnią dwie msze: Gorczyckiego oraz Johanna Sebastiana Bacha, która reprezentuje rodzaj missa brevis, typowy dla obrządku protestanckiego.

1) Niedziela, 19.11.2017

17.00 Bytom

Kościół św. Jacka, ul. J. Matejki 1

2) Czwartek, 23.11.2017

18.00 Kraków

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2

Program:

Grzegorz Gerwazy GORCZYCKI 
missa de Conceptione Beatae Virginis Mariae Semper Immaculatae
Georg Philipp TELEMANN
konert D-dur na dwa flety, skrzypce wiolonczelę i smyczki
Johann Sebastian BACH
Luterische Messe A-dur

Marzena Lubaszka sopran
Łukasz Dulewicz alt
Piotr Szewczyk tenor
Jacek Ozimkowski bas

Antonina Ruda, Magdalena Łukawska, Michalina Bienkiewicz sopran
Łukasz Dulewicz, Ilona Szczepańska alt
Karol Kusz, Szczepan Kosior tenor
Marek Opaska, Sebastian Szumski bas

Dominika Staszkiewicz, Ksenia Orłowska flet
Agnieszka Świątkowska, Beata Nawrocka skrzypce
Mariusz Grochowski altówka
Konrad Górka wiolonczela
Michał Skiba kontrabas

Jan Tomasz Adamus dyrygent