K O N C E R T   F I N A Ł O W Y
niedziela 11.10.2020

18.00 Dąbrowa Górnicza
Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1

Koncert „Totus Tuus”

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Ave Verum
Henryk Mikołaj Górecki – Totus Tuus
Wolfgang Amadeusz Mozart – Laudate Dominum KV 339 (5′) na sopran, chór i orkiestrę
Mikołaj Górecki – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową (dzwony ad libitum) – prawykonanie
Antonio Vivaldi – Gloria RV589 na sopran, mezzosopran, chór i orkiestrę

Wykonawcy:
Bożena Bujnicka – sopran
Magdalena Pilarczyk – alt
Maciej Tomasiewicz – dyrygent
Chór Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna

Bilety w cenie: od 40 do 60 zł
Szczegóły na stronie: www.palac.art.pl

Koncert poświęcony Janowi Pawłowi II „Totus Tuus” zakończy 15. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego 11 października 2020 roku w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Na program koncertu, podsumowującego wydarzenie poświęcone między innymi obchodom 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, złożą się wspaniałe dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonia Vivaldiego oraz Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego i prawykonanie utworu O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego.
Ave Verum to popularna już w średniowieczu modlitwa, do której muzykę napisał Wolfgang Amadeusz Mozart w czerwcu 1791 roku, w kilka tygodni po odebraniu mianowania na urząd wicekapelmistrza katedry św. Szczepana w Wiedniu, na krótko przed przystąpieniem do pracy nad Requiem, niecałe pół roku przed swą śmiercią. Ave verum jest głęboko osadzone w katolickiej religijności i duchowości. W tej krótkiej pieśni zawiera się mozartowskie pożegnanie, ale i zarazem powitanie: innej muzyki i innego świata. Laudate Dominum to jedna z najpiękniejszych arii sopranowych w całej muzyce Mozarta, w której po przejmujących frazach solowych, na pierwszy plan wychodzi chór.
Totus Tuus to jeden z najbardziej znanych chóralnych utworów religijnych Henryka Mikołaja Góreckiego – przepiękny, niezwykle wzruszający, z wielokrotnie powtarzanym zaśpiewem „Maria”, od którego kompozycja wychodzi i którym się kończy. Tekst polskiej poetki Marii Bogusławskiej kompozytor zespolił ze słowami tytułowego motta papieskiego. Po raz pierwszy utwór został zaprezentowany na koncercie odbywającym się w ramach trzeciej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Dzieło, w którym kult maryjny w najpełniejszy sposób splata się z podziwem dla postaci i myśli Jana Pawła II, kompozytor dedykował papieżowi Polakowi.
W programie koncertu znajdzie się także prawykonanie utworu Mikołaja Góreckiego O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową.
Na zakończenie usłyszymy wspaniały hymn Antonia Vivaldiego – Gloria RV589 na sopran, mezzosopran, chór i orkiestrę.

Do wykonania tego wyjątkowego programu zostały zaproszone cenione artystki: Bożena Bujnicka – znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz śpiewająca altem w Chórze Filharmonii Śląskiej Magdalena Pilarczyk.
Solistkom towarzyszyć będą znakomite, uznawane na scenie międzynarodowej zespoły Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego: Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej. Całość poprowadzi Maciej Tomasiewicz, asystent Andrzeja Boreyko, Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej, a który od przyszłego sezonu będzie pełnił funkcję I Dyrygenta Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert w Pałacu Kultury Zagłębia to z pewnością niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, w spektakularny sposób podsumowujące tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, której przyświecała, jak zawsze, idea promowania muzyki dawnej i współczesnej w najlepszych wykonaniach.