Gwiazda światowego formatu – Andreas Scholl wraz z osławionym zespołem London Baroque wystąpią podczas koncertu 1 grudnia 2018 roku w Operze Śląskiej. Andreas Scholl uznawany jest dziś za najlepszego kontratenora na świecie i jest absolutnym wzorem interpretacji muzyki barokowej oraz kreatorem muzyki najnowszej. To dla niego najwybitniejsi kompozytorzy z całego świata dedykują własną twórczość, m.in. Krzysztof Penderecki czy Arvo Pärt, którego kompozycje usłyszymy tego wieczoru. Soliście będzie towarzyszył genialny zespół London Baroque, który już od 1978 roku zachwyca publiczność na całym świecie wykonawstwem muzyki barokowej na instrumentach z XVII i XVIII wieku. Zespół łączy wirtuozowską technikę z ogromną muzyczną witalnością i ekspresją, a także perfekcją interakcji, która opiera się na wieloletniej ścisłej współpracy muzyków.
Niezwykle starannie dobrany program koncertu łączy, zgodnie z tematem Festiwalu, muzykę barokową i współczesną. Zabrzmią dzieła zarówno wokalno-instrumentalne, jak i czysto instrumentalne, co w pełni pozwoli ukazać wybitny kunszt wykonawczy artystów.
Usłyszymy dzieła największych kompozytorów epoki baroku – Johanna Sebastian Bacha i Georga Friedricha Händla. Obok słynnej Arii na strunie G, zabrzmią arie ze wspaniałych kompozycji, jakimi bez wątpienia są Pasja wg św. Mateusza, kantata Ich habe genug oraz oratorium Mesjasz. Dzieła dawnych mistrzów zostały zestawione z utworami genialnego Estończyka Arvo Pärta. Twórczość artysty, odbiegająca od wszelkich konwencji, jest przesiąknięta subtelną metafizyką, która staje się źródłem duchowych doznań. Pokora, prostota i mistycyzm stanowią zatem znaki rozpoznawcze dzieł Pärta. Powtarzające się motywy melodyczne oraz prosty rytm działają na słuchacza hipnotyzująco.
Na jedyny koncert w Polsce tych wspaniałych artystów zapraszamy do Sali koncertowej Opery Śląskiej w Bytomiu podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.

sobota 1.12.2018
19.00 Bytom
Opera Śląska, ul. S. Moniuszki 21/23

Program:
Georg Friedrich Händel – Sonata G-dur HWV 399
Johann Sebastian Bach – aria Erbarme dich Mein Gott z Pasji wg św. Mateusza BWV 244
Arvo Pärt – Vater unser
Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068
Arvo Pärt – Summa
Johann Sebastian Bach – aria Schlummert ein, ihr matten Augen z kantaty Ich habe genug BWV 82
Arvo Pärt – My Heart’s in the Highlands
Georg Friedrich Händel – aria But who may abide the day of His coming z oratorium Mesjasz HWV 56

Wykonawcy:
Andreas Scholl (Niemcy) – kontratenor
London Baroque (Wielka Brytania)

Bilety w cenie: 45 i 35 zł w przedsprzedaży (60 i 50 zł w dniu koncertu)
Szczegóły na stronie: www.opera-slaska.pl