Piotr Anderszewski i Sinfonietta Cracovia

na 12. Międzynarodowym Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego

Piotr Anderszewski jest, obok Krystiana Zimermana, najbardziej rozpoznawalnym polskim pianistą na świecie, regularnie koncertuje i nagrywa płyty dla prestiżowych światowych wytwórni. Przez BBC Music Magazine został nazwany „polską sensacją”.

Światowy rozgłos przyniosło mu wykonanie  „33 Wariacji C-dur na temat walca Diabellego” op. 120 Ludwika van Beethovena w ramach Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Leeds w Wielkiej Brytanii w 1990 roku. Od tego czasu występuje z najlepszymi orkiestrami jak Filharmonia Berlińska, London Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw, Boston Philharmonic, Los Angeles Philharmonic. Koncertuje w najsłynniejszych salach koncertowych świata, między innymi w Wigmore Hall w Londynie i Carnegie Hall w Nowym Jorku.

1 grudnia 2017 roku w Sali koncertowej NOSPR wystąpi wraz z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która współpracuje z plejadą najwybitniejszych artystów z całego świata i angażuje się w wiele nowatorskich przedsięwzięć promujących muzykę, stopniowo wyrastając na jeden z najbardziej dynamicznych europejskich zespołów. Orkiestra odnosi międzynarodowe sukcesy, między innymi otrzymała International Classical Music Award.  W tym roku orkiestra odbędzie siedem zagranicznych tras koncertowych – od Francji przez Niemcy aż do Chin i Korei Południowej.

„Bardzo się cieszę, że do koncertu w jednej z najlepszych sal koncertowych w Europie udało się zaprosić tak znakomitych artystów, którzy do tej pory wspólnie nie występowali. Piotr  Anderszewski to kolejna gwiazda światowego formatu, z którą zagra Sinfonietta Cracovia” – podkreśla dyrektor Festiwalu Adam Wesołowski.

Na program koncertu złożą się dzieła klasyków wiedeńskich – Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josepha Haydna. Repertuar tym samym wpisuje się w obchody Roku Haydna, przypadającego z okazji 285. rocznicy urodzin kompozytora.

Solista wykona podczas wieczoru aż dwa koncerty fortepianowe, co jest rzadko spotykane. Anderszewski zawsze włącza do repertuaru muzykę, którą dobrze rozumie, i którą chce dzielić się z innymi. W programie znajdą się także dwie uwertury operowe, które orkiestra wykona bez dyrygenta, prowadzona przez koncertmistrza, co jest nawiązaniem do tradycyjnego wykonawstwa orkiestr barokowych, tym samym odnosi się to do głównego nurtu muzycznego Festiwalu im. Gorczyckiego.

Wspólny występ z Sinfoniettą Cracovią to jedyna okazja usłyszenia Piotra Anderszewskiego w tym roku w Polsce w symfonicznym repertuarze, bowiem pianista w Polsce najczęściej występuje w recitalach.

piątek 1.12.2017

19.30 Katowice 

Sala koncertowa NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1

Program:

Joseph Haydn – Uwertura Armida 
Joseph Haydn – Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura Apollo i Hiacynt
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy G-dur Nr 17,  K. 453

Wykonawcy:

Piotr Anderszewski – fortepian
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA

Bilety w cenie: od 20 do 90 zł

Szczegóły na stronie www.nospr.org.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie.