30.09 – DŁUGOSZ & KIELAR-DŁUGOSZ & GAJECKA & KOŁODZIEJSKI & JUNGIEWICZ

sobota 30.09.2023

 

18.00 Tarnowskie Góry

Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 90 

Program:

Georg Friedrich Haendel – Passacaglia g-moll z Suity klawesynowej nr 7 HWV 432

Louis Couperin  – Chaconne ou Passacaglie g-moll

Maurice  Ohana  – So Tango. In memoriam Carlos Gardel

Jean Wiener – Le tango du coiffeur… (de Rossini)

Michael Nyman – Tango for Tim. In memoriam Tom Souster

Tomasz Kamieniak – Tango z Suity op. 37 bis

Johann Sebastian Bach – Sarabanda i Gigue z II Suity francuskiej c-moll BWV 813 (trans. na akordeon)

Krzysztof Olczak – Accotango

Astor Piazzolla – Adios Nonino, S.V.P.

Leszek Kołodziejski – Tango na akordeon i klawesyn (prawykonanie)

Grażyna Pstrokońska-Nawratil – Sonata na 2 flety i fortepian

Astor Piazzolla – Oblivion na 2 flety i fortepian

Wykonawcy:

Agata Kielar-Długosz – flet

Łukasz Długosz – flet

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn

Leszek Kołodziejski – akordeon

Andrzej Jungiewicz – fortepian

Serdecznie zapraszamy na koncert pt. „So tango!” w wykonaniu niezwykłych artystów, propagatorów muzyki nowej: klawesynistki Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz, akordeonisty i kompozytora Leszka Kołodziejskiego, flecistów Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza  oraz pianisty Andrzeja Jungiewicza.

Podczas koncertowego wieczoru zabrzmią tanga klawesynowe – zmysłowe, nostalgiczne, porywające rytmem i kolorem – z wyjątkowej kolekcji Elżbiety Chojnackiej. Prawykonane zostaną „Tango” na akordeon i klawesyn Leszka Kołodziejskiego oraz Sonata na dwa flety i fortepian Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Nie zabraknie również utworów króla tanga – Astora Piazzolli oraz współcześnie żyjących kompozytorów: Tomasza Kamieniaka i Krzysztofa Olczaka. Tanga przeplatane będą formami tanecznymi z suit klawesynowych XVII i XVIII wieku.

Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agata Kielar-Długosz jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi.

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz to ceniona interpretatorka muzyki klawesynowej, spadkobierczyni wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: we Francji, Anglii, Norwegii, Austrii, Słowacji i Holandii, mając w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej. Jest założycielką Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.

Leszek Kołodziejski jest znakomitym akordeonistą, solistą i kameralistą, aranżerem, kompozytorem, muzykiem sesyjnym. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych i kameralnych.

WSTĘP WOLNY

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Miasta Tarnowskie Góry oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Share: