30.09 – DŁUGOSZ & KIELAR-DŁUGOSZ & GAJECKA & KOŁODZIEJSKI & JUNGIEWICZ
sobota 30.09.2023
18.00 Tarnowskie Góry
Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 90
Program:
Georg Friedrich Haendel – Passacaglia g-moll z Suity klawesynowej nr 7 HWV 432
Louis Couperin – Chaconne ou Passacaglie g-moll
Maurice Ohana – So Tango. In memoriam Carlos Gardel
Jean Wiener – Le tango du coiffeur… (de Rossini)
Michael Nyman – Tango for Tim. In memoriam Tom Souster
Tomasz Kamieniak – Tango z Suity op. 37 bis
Johann Sebastian Bach – Sarabanda i Gigue z II Suity francuskiej c-moll BWV 813 (trans. na akordeon)
Krzysztof Olczak – Accotango
Astor Piazzolla – Adios Nonino, S.V.P.
Leszek Kołodziejski – Tango na akordeon i klawesyn (prawykonanie)
Grażyna Pstrokońska-Nawratil – Sonata na 2 flety i fortepian
Astor Piazzolla – Oblivion na 2 flety i fortepian
Wykonawcy:
Agata Kielar-Długosz – flet
Łukasz Długosz – flet
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn
Leszek Kołodziejski – akordeon
Andrzej Jungiewicz – fortepian
Serdecznie zapraszamy na koncert pt. „So tango!” w wykonaniu niezwykłych artystów, propagatorów muzyki nowej: klawesynistki Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz, akordeonisty i kompozytora Leszka Kołodziejskiego, flecistów Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza oraz pianisty Andrzeja Jungiewicza.
Podczas koncertowego wieczoru zabrzmią tanga klawesynowe – zmysłowe, nostalgiczne, porywające rytmem i kolorem – z wyjątkowej kolekcji Elżbiety Chojnackiej. Prawykonane zostaną „Tango” na akordeon i klawesyn Leszka Kołodziejskiego oraz Sonata na dwa flety i fortepian Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Nie zabraknie również utworów króla tanga – Astora Piazzolli oraz współcześnie żyjących kompozytorów: Tomasza Kamieniaka i Krzysztofa Olczaka. Tanga przeplatane będą formami tanecznymi z suit klawesynowych XVII i XVIII wieku.
Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Agata Kielar-Długosz jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi.
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz to ceniona interpretatorka muzyki klawesynowej, spadkobierczyni wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: we Francji, Anglii, Norwegii, Austrii, Słowacji i Holandii, mając w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej. Jest założycielką Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.
Leszek Kołodziejski jest znakomitym akordeonistą, solistą i kameralistą, aranżerem, kompozytorem, muzykiem sesyjnym. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych i kameralnych.
WSTĘP WOLNY
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Miasta Tarnowskie Góry oraz Samorządu Województwa Śląskiego.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.