25.09 – Duś & Orlow & Camerata SIlesia

niedziela 25.09.2022

18.00 Katowice

Katedra Ewangelicka Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Warszawska 18

 

PROGRAM:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Missa Paschalis

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Sepulto Domino na chór męski a cappella

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Gaude Maria Virgo na chór mieszany a cappella

James Whitbourn – Requiem canticorum na chór mieszany, saksofon sopranowy i organy

Paweł Łukaszewski – Rosary prayer (prawykonanie)

WYKONAWCY:

Bartłomiej Duś – saksofon

Tomasz Orlow – organy

Anna Szostak – dyrygent

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

Wstęp wolny 

25 września 2022 roku w katowickiej Katedrze Ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego zabrzmi koncert, który zgodnie z myślą przewodnią Festiwalu ukaże innowacje i zmiany, jakie zaszły na gruncie muzyki chóralnej w baroku oraz współcześnie. 

Podczas koncertu usłyszymy wspaniałe sakralne dzieła patrona Festiwalu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zestawione z utworami twórców współczesnych: brytyjskiego wszechstronnego kompozytora o międzynarodowej renomie w dziedzinie muzyki chóralnej i filmowej Jamesa Whitbourna oraz Pawła Łukaszewskiego, jednego z najwybitniejszych reprezentantów muzyki sakralnej w Polsce. Podczas wydarzenia nastąpi koncertowe prawykonanie jego kompozycji pod tytułem Rosary prayer.

Ten niezwykle ciekawy program usłyszymy w wykonaniu saksofonisty Bartłomieja Dusia oraz organisty Tomasza Orlowa, którym towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Całość poprowadzi Anna Szostak.

Bartłomiej Duś jest znakomitym polskim saksofonistą. W 2021 roku otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii Muzyka Koncertująca za album Penderecki Concertos vol. 8. Zasłynął jako laureat licznych konkursów o randze międzynarodowej. Jako solista występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Narodową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej, Düsseldorfer Symphoniker, Staatsorchester Rheinische Philharmonie.

Tomasz Orlow to wybitny organista, improwizator i pedagog. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, związaną przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej.

„Camerata Silesia” jest najlepszą w Polsce kameralną grupą śpiewaczą, znaną z wysoko ocenianych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej. Od momentu powstania zespół prezentował najwyższy poziom wykonań, co przyniosło mu uznanie zarówno w świecie muzycznym, jak i wśród melomanów. To zespół, który jest inspiracją dla wielu twórców z Polski i Europy. Współpracował z takimi kompozytorami, jak: Krzysztof Baculewski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Agata Zubel. „Camerata Silesia” pod kierownictwem Anny Szostak, jednej z najlepszych polskich dyrygentek chóralnych, corocznie daje wiele koncertów w Polsce i poza granicami kraju w ośrodkach o najwyższym prestiżu artystycznym oraz bierze udział w najważniejszych festiwalach.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Share: