24.09 – Gajecka & Kołodziejski
sobota 24.09.2022
17.00 Tarnowskie Góry
Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 90
PROGRAM:
Carlo Gesualdo – Canzone Francese del Principe
Johann Jakob Froberger – Lamentation…
Tomasz Sikorski – Rondo na klawesyn solo
Zygmunt Krauze – Okruchy pamięci na klawesyn solo
Andrzej Krzanowski – Studium III na akordeon solo
Andrzej Krzanowski – Preludium na akordeon solo
Leszek Kołodziejski – Rooftoppers na akordeon i klawesyn
Leszek Kołodziejski – Impresje taneczne (prawykonanie)
WYKONAWCY:
Leszek Kołodziejski – akordeon
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn
Wstęp wolny
24 września 2022 roku w Pałacu w Rybnej będziemy mieli okazję usłyszeć znakomite dzieła na klawesyn pisane w epoce baroku i tworzone współcześnie, jak również dzieła stworzone na akordeon. Zgodnie z tytułem tegorocznego Festiwalu program koncertu ukaże zmiany, jakie dokonały się w tych dwóch epokach oraz innowacyjne połączenie tych dwóch instrumentów. Koncepcja programowa nawiązuje do koncertów Elżbiety Chojnackiej – jednej z emblematycznych osobowości awangardy. Ciekawą i innowacyjną częścią programu będzie prawykonanie kompozycji Leszka Kołodziejskiego na akordeon i klawesyn pod tytułem Impresje taneczne.
Niezwykle bogaty, różnorodny program koncertu wykonają klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz oraz akordeonista Leszek Kołodziejski.
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz to ceniona interpretatorka muzyki klawesynowej, spadkobierczyni wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: we Francji, Anglii, Norwegii, Austrii, Słowacji i Holandii, mając w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej. Jest założycielką Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.
Leszek Kołodziejski jest znakomitym akordeonistą, solistą i kameralistą, aranżerem, kompozytorem, muzykiem sesyjnym. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych i kameralnych.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.