23.09 – NOWAK & GOŁAWSKI & TARANENKO & CAMERATA SILESIA

sobota 23.09.2023

 

18.00 Katowice

Katedra Ewangelicka Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Mickiewicza 18

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Alleluja. Prophetae Santi

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Te Joseph celebrant

Antonin Dvořak – Pieśni biblijne na głos z fortepianem

Pēteris Vasks – The Fruit of Silence

Renāte Stivriņa – Tota pulchra est (prawykonanie)

Ivan Taranenko – Psalm 27 Wzywam Cię, Panie na chór i fortepian

Wykonawcy:

Łukasz Nowak – tenor solo

Michał Goławski – fortepian

Ivan Taranenko – fortepian

Anna Szostak – dyrygent

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

23 września 2023 roku zapraszamy słuchaczy do Katedry Ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach na niezwykle interesujący koncert, podczas którego zabrzmią utwory obrazujące ewolucję w muzyce sakralnej. Znakomity zespół „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak przedstawi zmiany, jakie zaszły na gruncie muzyki chóralnej w baroku oraz współcześnie. Przemiany zostaną ukazane na bazie muzyki patrona Festiwalu, pieśni Antonina Dvořaka oraz nowych technik kompozytorskich. Usłyszymy dzieła współczesnych kompozytorów – Ivana Taranenko z Ukrainy oraz Renāte Stivriņy  i Pēterisa Vasksa z Łotwy. Kompozycja Tota pulchra est  Stivriņy będzie prawykonaniem.

Ivan Taranenko jest kompozytorem, pianistą i pracownikiem naukowym Katedry Kompozycji Państwowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej w Kijowie. Pierwiastek duchowości w jego twórczości łączy go z Pēterisem Vasksem, najwybitniejszym kompozytorem łotewskim. Vasks, zwłaszcza w muzyce wokalnej, znalazł szczególną przestrzeń do dzielenia się swoją wrażliwością. Jego dźwiękowy świat przenika refleksja nad wartościami chrześcijańskimi, sensem egzystencji czy naturą i jej losem w rękach współczesnego człowieka. Renāte Stivriņa jest kompozytorką, pianistką i organistką. Uzyskała doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie. Specjalizuje się w kompozycji chóralnej, choć ma w swoim dorobku również utwory organowe i kameralne. Od 2009 roku mieszka w Polsce i uczy przyszłych muzyków gry na organach, przedmiotów teoretycznych i improwizacji.

„Camerata Silesia” to najlepsza w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana z wysoko ocenianych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej. Od momentu powstania zespół prezentował najwyższy poziom wykonań, co przyniosło mu uznanie zarówno w świecie muzycznym, jak i wśród melomanów. To zespół, który jest inspiracją dla wielu twórców z Polski i Europy. Współpracował z takimi kompozytorami, jak: Krzysztof Baculewski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Agata Zubel. „Camerata Silesia” pod kierownictwem Anny Szostak, jednej z najlepszych polskich dyrygentek chóralnych, corocznie daje wiele koncertów w Polsce i poza granicami kraju w ośrodkach o najwyższym prestiżu artystycznym oraz bierze udział w najważniejszych festiwalach.

Solistami koncertu będą tenor Łukasz Nowak i pianista Michał Goławski oraz kompozytor prezentowanego podczas koncertu utworu Ivan Taranenko.

WSTEP WOLNY

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Share: