16.09 – FORTIS QUARTET

sobota 16.09.2023

 

18.00 Chorzów

Muzeum Hutnictwa, ul. Metalowców 4a

Program:

Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie: op. 46 nr 1, op. 72 nr 2, op. 46 nr 8

Astor Piazzolla – Historia tanga

Béla Bartók – Rumuńskie tańce ludowe

Gavin Whitlock – Suita celtycka

Chaipruck Mekara – Kheak Rumwong: A Circle Dance

Mike Curtis – Klezmer Triptych

Wykonawcy:

FORTIS QUARTET

Remigiusz Turlej – klarnet

Marta Szybiak – klarnet

Tomasz Oreł – klarnet

Dariusz Jursza – klarnet basowy

Ewolucja to proces zmian zachodzących w czasie. Można na nią spojrzeć globalnie, ale też podejść do tej kwestii w nieco mniejszej skali.

Koncert kwartetu klarnetowego FORTIS QUARTET 16 września 2023 roku w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w znakomity sposób przedstawi temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu, skupiając się wokół ewolucji muzyki ludowej i tradycyjnej pochodzącej z różnych regionów świata. W programie przedstawione zostaną suity i zbiory ukazujące to, jak melodie, które niegdyś towarzyszyły ludziom na co dzień, stały się inspiracją do stworzenia efektownych form muzycznych. Także sam skład wykonawczy oraz opracowania, po które sięgną zaproszeni klarneciści, będą kolejnym przejawem owej ewolucji. Zabrzmią dzieła, które w większości powstały w innej instrumentacji, a historia oraz potrzeba szerzenia ich na większą skalę wymogły stworzenie nowych opracowań – nie mniej ciekawych, a wręcz prezentujących zupełnie nowe oblicze znanych utworów.

FORTIS QUARTET sięgnie po melodie słowiańskie w Tańcach słowiańskich Antonína Dvořáka, po Rumuńskie tańce ludowe Béli Bartóka, Suitę celtycką Gavina Whitlocka, muzykę klezmerską w A Circle Dance, czy też Tryptyku klezmerskim w opracowaniu Mike’a Curtisa. W programie znajdzie się też pełna argentyńskiego temperamentu Historia tanga Astora Piazzolli.

Motywem przewodnim koncertu będzie więc nie tylko ewolucja folkloru, ale i tańca jako formy muzycznej, czyli przedstawienie tego, jak regionalne melodie taneczne ewoluowały w zachwycające utwory wykonywane na koncertach.

FORTIS QUARTET to zespół wywodzący się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W jego skład wchodzą utalentowani artyści, którym doskonały warsztat pozwala na swobodę twórczą. Muzycy, którzy wiedzą, że podstawą udanych koncertów jest codzienne pielęgnowanie rzemiosła. To grupa ludzi, którzy potrafią się dzielić swoim talentem i rozumieją, że w kontakcie z publicznością najważniejszy jest dobrze skomponowany repertuar.

WSTĘP WOLNY

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru w kasie Muzeum Hutnictwa

Szczegóły: muzeumhutnictwa.pl

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Miasta Chorzów oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Share: