10.09 – MADEJ & JANIA

niedziela 10.09.2023

 

18.00 Radzionków

Kościół św. Wojciecha, ul. Świętego Wojciecha 48

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Motety (wybór)

Idzi Ogierman Mański – pieśni (wybór)

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – In Virtute Tua Domine

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Omni Die dic Mariae

Wykonawcy:

Ks. prof. dr hab. Zdzisław Madej – tenor

Klaudiusz Jania – organy

Zgodnie z myślą przewodnią 18. edycji Festiwalu koncert 10 września 2023 roku w Kościele św. Wojciecha  w Radzionkowie zobrazuje ewolucję w muzyce religijnej, zwłaszcza pieśni, jaka dokonała się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej.

Usłyszymy program poświęcony muzyce religijnej patrona Festiwalu – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Ślązaka, najwybitniejszego polskiego kompozytora epoki baroku i kapelmistrza na dworze królewskim w Krakowie oraz dwudziestowiecznego kompozytora, urodzonego w Radzionkowie Idziego Ogiermana Mańskiego. Ks. Mański był muzykiem wszechstronnym. Jako organista, dyrygent, chórmistrz i kompozytor cały swój talent oddał w służbę muzyce religijnej. Muzyka, którą tworzył czy wykonywał, była dla niego zawsze modlitwą. Po uzyskaniu święceń kapłańskich ks. Idzi Ogierman Mański rozpoczął, mającą trwać do końca życia, pracę pedagoga i wychowawcy młodzieży w różnych ośrodkach salezjańskich. Uczył religii, harmonii i kontrapunktu oraz gry na fortepianie i organach. W 1935 roku ukończył w Warszawskim Konserwatorium wydziały: instrumentalny, kompozycji i dyrygentury. Jego pokaźny dorobek twórczy obejmuje kantaty, msze, nowenny, motety, hymny, pieśni oraz preludia organowe.

Wykonawcami koncertu będzie wspaniały tenor, ks. prof. dr hab. Zdzisław Madej oraz grający na organach Klaudiusz Jania. Ks. Zdzisław Madej jest tenorem wykonującym muzykę operową i oratoryjno-kantatową. Wykonuje partie solowe w ramach koncertów i festiwali. Są to m. in: Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Non Sola Scripta, Turniej Tenorów w Szczecinie, Festiwal Silesia Sonat, Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju. Współpracuje także z wieloma orkiestrami i dyrygentami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Maestro J. Geiserem, Maestro A. Chorosińskim, Maestro J. Gembalskim. Koncertował w Polsce i za granicą: w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii i USA. Obecnie występuje gościnnie na scenie Opery Wrocławskiej. Od roku 2013 prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Klaudiusz Jania, absolwent Kompozycji i Aranżacji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, jest doktorem nauk muzycznych, kompozytorem, pianistą, organistą, aranżerem i trębaczem. Współpracuje z wieloma instytucjami i zespołami muzycznymi, solistami, chórami oraz orkiestrami. Jest głównym organistą Bazyliki NMP w Piekarach Śląskich, wykładowcą Szkoły Muzyki Rozrywkowej NICE-NOISE w Katowicach, twórcą takich formacji muzycznych, jak: Zespół Instrumentów Dętych JANIA-BAND, Śląski Oktet Blaszany, Radzionkowski Big Band.

WSTĘP WOLNY

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Dofinansowano ze środków Miasta Radzionków oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Share: