1.10 – Capella Cracoviensis – koncert w Krakowie

sobota 1.10.2022

11.00 Kraków

Aula bł. Jakuba, ul. Franciszkańska 4

 

PROGRAM:

François Couperin – Koncerty królewskie

WYKONAWCY:

Karolina Zych – flet

Magdalena Karolak – obój

Agnieszka Świątkowska – skrzypce

Tomasz Wesołowski – fagot

Krzysztof Firlus – viola da gamba

Marcin Świątkiewicz – klawesyn

Wstęp wolny 

Od kilku lat tradycją Festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis, jako współorganizatora wydarzenia, prezentującej program zarówno na Śląsku, jak i w Krakowie. 1 października 2022 roku w Auli bł. Jakuba w klasztorze oo. Franciszkanów zespół wykona Koncerty królewskie Françoisa Couperina, francuskiego kompozytora barokowego i wybitnego klawesynisty, organisty w Kaplicy Królewskiej, nauczyciela muzyki w Wersalu oraz nadwornego muzyka króla Ludwika XIV. Chociaż niemal całe swe życie spędził w służbie na paryskim dworze, to w muzyce potrafił łączyć to, co rodzime z tym, co obce. Jego twórcza inwencja, innowacyjność oraz niebywały talent muzyczny były wysoko cenione, toteż już za życia kompozytor cieszył się przydomkiem Le Grand. Jego dzieła klawesynowe były inspiracją nie tylko dla twórców epoki baroku, do których należał m.in. Johann Sebastian Bach, ale również epok późniejszych – Johannesa Brahmsa, Maurice’a Ravela czy Richarda Straussa.

Na dzieło, które usłyszymy, składają się cztery koncerty, skomponowane specjalnie na niedzielne kameralne koncerty organizowane na dworze królewskim w latach 1714-1715. 

Wykonawcami koncertu będą muzycy Capelli Cracoviensis. Jest to wybitny zespół składający się z orkiestry kameralnej, zespołu madrygalistów, męskiego zespołu wokalnego oraz samodzielnej grupy dętej. Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Capella Cracoviensis realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Koncertowała w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Talent muzyków Capelli Cracoviensis, sprawnych technicznie i odznaczających się niebywałą elastycznością kameralistów dostrzegły wielkie osobowości świata muzycznego. Chór Capelli Cracoviensis towarzyszył znakomitym gościom festiwali Misteria Paschalia i Opera Rara. Wirtuozeria śpiewaków zaowocowała dwoma wydawnictwami dla prestiżowej francuskiej wytwórni Alpha.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Share: