Cykl „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej’ w Pałacu w Rybnej

Celem koncertów i towarzyszących im prelekcji jest oddanie hołdu Elżbiecie Chojnackiej, polskiej klawesynistce światowej sławy, uznanej za jedną największych osobowości artystycznych grających na tym instrumencie na świecie oraz promocja współczesnej muzyki klawesynowej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich. Podczas cyklu zaprezentowane zostaną utwory przynależących do różnych technik i stylów kompozytorskich, wykorzystujących nowoczesną technologią oraz łączących sztuki: muzyczną, literacką i wizualną.

Do udziału w koncertach zostali zaproszeni cenieni polscy artyści: Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Alina Ratkowska, Paweł Gusnar, Małgorzata Klajn oraz uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Klawesynowego, który odbędzie się w dniach  8-15 lipca b.r.  w Pałacu w Rybnej. 

PROGRAM

Koncert 1/6. „Continuum” – koncert multimedialny

27.05. 2018, godz. 18.00

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz- klawesyn

Piotr Oczkowski- prowadzenie koncertu

Inauguracja cyklu „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej” oraz działalności Centrum Współczesnej muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej z siedzibą w Pałacu w Rybnej, w pierwszą rocznicę śmierci Patronki Centrum, która wykonawczynię koncertu wyznaczyła na swoją następczynię
i spadkobierczynię. Aleksandra Gajecka-Antosiewicz jest pedagogiem Katedry Klawesynu i Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia
z wykonawstwa muzyki współczesnej oraz nauczycielem gry na klawesynie i fortepianie
w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Program koncertu wypełnią w większości kompozycje dedykowane Elżbiecie Chojnackiej. Ukażą one szeroką panoramę zjawisk
w muzyce współczesnej, od kompozycji awangardowych, poprzez utwory z wpływami muzyki jazzowej, rozrywkowej i orientalnej. Wykonane zostaną utwory na klawesyn solo, na klawesyn
z warstwę elektroakustyczną i wizualną następujących kompozytorów:  György Ligeti, Krzysztof Knittel, Tomasz Kamieniak,  Jerzy Kornowicz, Andrzej Kurylewicz.

Koncert 2/6. „Klawesyn współczesny wśród śpiewu, metalu, afrykańskich mlasków i innych niesamowitości”

 8.07.2018, godz. 18.00

Małgorzata Klajn- klawesyn

Piotr Oczkowski- prowadzenie koncertu

Małgorzata Klajn – znakomita klawesynistka młodego pokolenia jest laureatką wielu konkursów klawesynowych. Z wyróżnieniem ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Marka Toporowskiego. Obecnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu. Większość jej solowych recitali poświęcona jest współczesnemu repertuarowi klawesynowemu. Projekt ma na celu ukazanie instrumentu w interesujących dialogach z głosem ludzkim i elektroniką, które zaskoczą niejednego słuchacza. Dźwięku klawesynu kontrastowany będzie z dźwiękami metalu, afrykańskiego języka mlaskowego, odgłosami natury, ludzką mową.

W programie: Maurizio Kagel, François-Bernard Mâche, Ton Bruynèl, Jakob ter Veldhuis.

Koncert 3/6. „Dźwięki unoszą się w wieczornym powietrzu” 

11.07.2018, godz. 18.00

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz- klawesyn, fortepian, prowadzenie koncertu

Koncert prezentujący różne techniki kompozytorskie odzwierciedlające wrażliwość, wyobraźnię
i intelekt człowieka XX i XXI wieku. Wykonane zostaną m.in. utwory „dla klawesynisty, który mówi”, jak również „dla klawesynisty, który nie mówi i nie gra” (sic!).

W programie: John Cage, Sergio Ortega, Tomasz Kamieniak (prawykonanie), Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (prawykonanie)

Koncert 4/6. „Avanti!”

14.07.2018, godz. 18.00

Wykonawcy: Uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Klawesynowego

Koncert 5/6. „Muzyka naszych czasów”

16.09.2018, godz. 18.00

Alina Ratkowska- klawesyn, Paweł Gusnar-saksofon

Piotr Oczkowski- prowadzenie koncertu

Alina Ratkowska – klawesynistka znaczną część działalności poświęcająca wykonawstwu współczesnej, prezentując niejednokrotnie premierowe utwory solowe i kameralne polskich kompozytorów. Profesor dr. hab. UMFC w Warszawie (kierownik Katedry Organów i Klawesynu).

Paweł Gusnar – wybitny saksofonista, jest propagatorem muzyki współczesnej, wykonawcą
oraz inspiratorem wielu polskich kompozytorów, a także niestrudzonym promotorem polskiej muzyki
w świecie. Artysta dwukrotnie nominowany był do zaszczytnego tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej. Profesor dr. hab. UMFC w Warszawie (prorektor do spraw zagranicznych) oraz wykładowca Katedry Instrumentów Dętych w Akademii Muzycznej w Łodzi.

W programie: Weronika Ratusińska-Zamuszko, Anna Ignatowicz-Glińska, Elżbieta Sikora, Bartosz Kowalski.

Koncert 6/6 „Dedykacje”, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

25.11.2018, godz. 18.00

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn

Piotr Oczkowski- prowadzenie koncertu

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory Elżbiety Sikory i Zygmunta Krauzego dedykowane Elżbiecie Chojnackiej oraz prawykonania utworów Zygmunta Krauzego i Artura Zagajewskiego skomponowane dla A. Gajeckiej-Antosiewicz.

NA WSZYSTKIE KONCERTY WSTĘP WOLNY

Wejścia limitowane – prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry i Pałacu w Rybnej

Organizatorzy: Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej, Pałac
w Rybnej, Stowarzyszenie Gorczycki.pl