Finał 12. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego zapowiada się niezwykle spektakularnie. 3 grudnia w sali koncertowej NOSPR usłyszymy Josepha Tawadrosa, Valeriy Sokolova i Morphing Chamber Orchestra Vienna we wspólnym projekcie.

Tawadros – gwiazda tegorocznej edycji BBC Proms Dubai – uważany jest za wiodącego na świecie wirtuoza oud i kompozytora. Wprowadził nieznane dotąd dźwięki oud w główny nurt kultury zachodniej. Koncertuje w całej Europie, Azji, USA i na Bliskim Wschodzie, współpracując z wieloma słynnymi artystami. Występował i nagrywał z Australian Chamber Orchestra i Academy of Ancient Music w Londynie, co czyni go pierwszym i jedynym australijskim kompozytorem, którego muzyka została zaprezentowana przez tę prestiżową orkiestrę.

Sokolov jest wybitnym skrzypkiem z Ukrainy, stypendystą Yehudi Menuhin School, laureatem licznych znaczących nagród muzycznych. Koncertował w wielu słynnych salach, takich jak Wigmore Hall, Lincoln Center, Mariinsky Theatre czy Musikverein w Wiedniu. Występował ze znakomitymi orkiestrami: Tonhalle Orchester Zürich, Chamber Orchestra of Europe, Orkiestrą Symfoniczną Bazylei, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Symphony Orchestra oraz Orkiestrą Mozarteum w Salzburgu.

Morphing Chamber Orchestra została założona w 2006 roku w Wiedniu. Od tego czasu podejmuje różne wyzwania repertuarowe od muzyki klasycznej, przez muzykę filmową i jazz, po muzykę współczesną. Zespół angażuje i współpracuje ze światowej sławy artystami, jak Bobby McFerrin czy Andreas Scholl oraz kompozytorami, jak Arvo Pärt.

Bogaty program koncertu został przygotowany specjalnie na ten wieczór. Obok „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego usłyszymy utwory tegorocznych jubilatów – Telemanna, Gorczyckiego, które korespondować będą z energetycznymi kompozycjami samego Tawadrosa.

Koncert będzie niepowtarzalną okazją do zobaczenia i usłyszenia oud, instrumentu zwanego lutnią arabską, którego również usłyszymy „Porach roku” Vivaldiego. Ponadto wspólne wykonanie utworów przez Tawadrosa i Sokolova da możliwość poznania zagadkowego brzmienia oud w połączeniu z pięknym dźwiękiem skrzypiec Stradivariusa.

Artyści, niespotykane połączenie instrumentów, program i miejsce tworzą unikalne wydarzenie, którego nie można przegapić!

Niedziela, 3.12.2017

19.30 Katowice

Sala koncertowa NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1

Program:

Antonio Vivaldi – Cztery pory roku, op. 8

Georg Philipp Telemann – Concerto polonois G-dur, TMV 43:G7

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy

Joseph Tawadros – Eye of the Beholder

Joseph Tawadros – Permission to Evaporate

Joseph Tawadros – Give or Take

Joseph Tawadros – Kindred Spirits

Joseph Tawadros – Point of Departure

Joseph Tawadros – Sleight of Hand

Adam Wesołowski – Gliss Dance

Joseph Tawadros – Constantinople

Wykonawcy:

Joseph Tawadros – oud

Valeriy Sokolov – skrzypce

Morphing Chamber Orchestra Vienna

Bilety: od 30 do 80 zł. ( www.nospr.org.pl )