Mistrzowskie Completorium Gorczyckiego w Sali koncertowej NOSPR

Concerto Köln, Poznański Chór Kameralny oraz znakomici soliści, już 4 grudnia spotkają się w Sali koncertowej NOSPR, żeby pod dyrekcją Jurka Dybała wykonać jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego baroku – Completorium Gorczyckiego.

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego aż kipi od wyjątkowych artystów spotykających się w jednym czasie, na jednej scenie! Nie inaczej będzie na koncercie 4 grudnia w sali koncertowej katowickiej NOSPR, w trakcie którego Jurek Dybał, z towarzyszeniem znakomitych solistów – Iwony Sobotki, Piotra Olecha, Macieja Gocmana i Remigiusza Łukomskiego – poprowadzi jeden z najbardziej uznanych zespołów na świecie – Concerto Köln i Poznański Chór Kameralny. Artyści dokonają prezentacji pereł muzyki barokowej, w tym Completorium Gorczyckiego, jednego z najwspanialszych w zakresie formy dzieł o polskim rodowodzie. W utworze tym w pełni przejawia się mistrzostwo Patrona Festiwalu w operowaniu zarówno fakturą polifoniczną, jak i homofoniczną. Z kolei Conductus Funebris to dzieło wokalno-instrumentalne, nawiązujące do sarmackich tradycji pogrzebowych, tzw. pompa funebris. W programie koncertu twórczość Gorczyckiego zestawiono z mistrzowską Kantatą Jauchzet Gott in allen Landen Jana Sebastiana Bacha. To kolejna festiwalowa okazja, żeby przekonać się o geniuszu naszego rodzimego kompozytora, którego dorobek artystyczny broni się sam, bez trudu, nawet w konfrontacji z wielkim Bachem. Wybitnie wirtuozowską partię solową w Kantacie wykona rozchwytywana na całym świecie Iwona Sobotka, jedna z najwybitniejszych współczesnych sopranistek. Wielką gratką dla fanów wykonawstwa historycznego będzie z kolei obecność słynnego Concerto Köln, zespołu o ponad trzydziestoletniej historii, który od początku swojego istnienia cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród melomanów, krytyków, jak i całej rzeszy naśladowców. Warto wspomnieć, że od czasu swojego powstania w 1985 roku zespół dokonał ponad 50 nagrań płytowych, z repertuarem od baroku, poprzez klasycyzm, aż po pierwsze lata XIX wieku.

Jedne z najdoskonalszych dokonań kompozytorskich Gorczyckiego i Bacha w mistrzowskim wykonaniu – już niebawem w Katowicach.

Jurek Dybał & Concerto Köln

piątek 4.12.2015

19.30 Katowice

Sala koncertowa NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Conductus funebris

Jan Sebastian Bach – Kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium

Wykonawcy:

CONCERTO KÖLN (Niemcy)

Poznański Chór Kameralny (kier. Bartosz Michałowski)

Jurek Dybał – dyrygent

Iwona Sobotka – sopran

Piotr Olech – kontratenor

Maciej Gocman – tenor

Remigiusz Łukomski – bas