We wnętrzach klasycystycznego Pałacu w Rybnej na festiwalową publiczność czekają wyjątkowe muzyczne przeżycia. Utwory nazywane perłami baroku wykonane zostaną tego wieczoru przez utalentowaną klawesynistkę Hannę Balcerzak. Podchodząca z Tarnowskich Gór, jest absolwentką Akademii Muzycznej mi. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie klawesynu i klasie fortepianu. Uczesniczyła w wielu kursach pianistycznych i klawesynowych w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów, takich jak: Naum Sztarkman, Elena Riu, Bronisława Kawalla, Czesław Stańczyk, Mark Kroll, Colin Tilney, Ketil Haugsand. Jest laureatką V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie, stypendystką Dartington International Summer School w Wielkiej Brytanii i The Ringve Museum w Norwegii. Wieczór otworzą kompozycje genialnego Jana Sebastiana Bacha. Będzie to Koncert D-dur BWV 972, Concerto nach Italienischem Gusto BWV 971 oraz Koncert d – moll BWV 974. Następnie przeniesiemy się na muzycznej mapie do słonecznych Włoch, gdzie perły baroku komponował Domenico Scarlatti. Hanna Balcerzak wykona 3 jego sonaty oraz jedną fugę, nazywaną Kocią Fugą. Całość programu zamknięta zostanie przez kompozycję ucznia Scarlattiego, Antonio Solera, Fandango R.146.

słowo- Piotr Oczkowski

2000px-Herb_TarnowskieGory.svg

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Tarnowskie Góry.

 

Koncert jest jednocześnie promocją płyty audio CD z muzyką na klawesyn solo Composizioni di perla – Hanna Balcerzak. Klawesyn prezentuje dzieła muzyki włoskiej oraz inspirowanej muzyką barokowej Italii. Na płycie znajdują się koncerty na klawesyn solo  J.S. Bacha – dwie transkrypcje dokonane przez kompozytora – koncertu skrzypcowego A.Vivaldiego i koncertu obojowego  A.Marcellego oraz Koncert włoski BWV 971, a także  wirtuozowskie sonaty D.Scarlattiego i brawurowe Fandango jego ucznia – A. Solera. Zamiarem klawesynistki Hanny Balcerzak, było ukazanie wpływu ekspansywnej muzyki włoskiej XVIII w., jak również pokazanie możliwości jakie zyskiwał klawesyn solo w tak dobranym repertuarze. Przepiękna melodyka wolnych części,” bel canto” instrumentu szarpanego,  rozwiązania zawiłych trudności i pomysłów technicznych, dramaturgia i  retoryka „Kociej Fugi” i II cz. Koncertu włoskiego to jedne z atutów repertuaru.Tytuł płyty Composizioni di perla czyli perłowe kompozycje dokładnie określa dokonany wybór.

Nagranie zrealizowane zostało w Pałacu w Rybnej, na kopii klawesynu wg Pascala Taskin (8,8,4,lutnia), w sierpniu 2015 r.

 

piątek 27.11.2015

19.00 Tarnowskie Góry

Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 83

Program:

Jan Sebastian Bach – Koncert D-dur BWV 972

Jan Sebastian Bach – Concerto nach Italienischem Gusto BWV 971

Jan Sebastian Bach – Koncert d – moll BWV 974 (oprac. A. Marcello )

Domenico Scarlatti – Sonata A-dur (L 495)

Domenico Scarlatti – Sonata d-moll (L 413)

Domenico Scarlatti – Sonata d-moll (L 422)

Domenico Scarlatti – Fuga g-moll „Kocia Fuga” (L499)

Antonio Soler – Fandango R.146

Wykonawcy:

Hanna Balcerzak – klawesyn