Już 10. listopada w Operze Śląskiej dokona się synteza tego co barokowe i tego, co korzeniami śląskie. Koncert Bach & Wesołowski industrialnie pozwoli poczuć jak doskonale kooperują ze sobą muzyka akustyczna z dźwiękami prosto z Huty. Zabrzmią dwie kompozycje mistrza epoki, w tym jedna zrekomponowana przez rodowitego bytomianina Adama Wesołowskiego przy użyciu dźwięków industrialnych. Ponadto usłyszą Państwo dwa koncerty z udziałem światowej klasy solistów Łukasza Długosza i Jarosława Meisnera spod pióra tego samego autora. Zwieńczeniem całości będzie Sinfonia Industrialna orkiestrę smyczkową i multimedia inspirowana wspomnianymi już dźwiękami z Huty. Nie może również zabraknąć kompozycji Gorczyckiego. Wystąpią Sinfonietta Cracovia, a za pulpitem dyrygenckim stanie wybitny dyrygent ze Stanów Zjednoczonych, Hobart Earle.  

To niepowtarzalna okazja by doświadczyć tego, jak ponadczasowa może być muzyka – jak doskonale łączy to, co pozornie bardzo od siebie oddalone – świat baroku i współczesny nam, industrialny świat XXI wieku. 

Zapraszamy do Opery Śląskiej już 10.11.2018r., godz. 19:00. 

Kolejna bytomska odsłona Gorczyckiego to wyjątkowe spotkanie z muzyką baroku Europy Środkowej. Kompozycje polskie i czeskie wykonają soliści z Polski i Czech z towarzyszeniem prestiżowej grupy Musica Florea Praha i Szczawnica Chamber Choir znanych pod szyldem Baroque Collegium 1685. Ten niezwykle rzadko wykonywany, a prawdziwie wartościowy repertuar, usłyszeć będzie można wraz z kompozycjami dwóch najwybitniejszych postaci polskiego baroku – M. Mielczewskiego i G.G. Gorczyckiego. 

Zapraszamy już 16.11.2018, godz. 19:00 do Kościoła Świętej Trójcy w Bytomiu. 

Barok i klasycyzm z kolei spotkają się w Bytomiu już dzień później. Dzięki muzykom z Orkiestry i Chóru Capella Cracoviensis, którym przewodzić będzie znakomity skrzypek Robert Bachara, doświadczycie Państwo barokowej duchowości i piękna klasycznej prostoty. Obok siebie zabrzmią m.in. motety G.G. Gorczyckiego i słynne Ave verum corpus Mozarta. Z drugiej strony program wypełni muzyka świecka – symfonia i divertimento Mozarta oraz symfonia Bazylego Bohdanowicza – jednej z najbardziej eminentnych postaci polskiej muzyki klasycyzmu. 

Zapraszamy do Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu już 17.11.2018, godz. 19:00. 

Kolejnym gościem z zagranicy, który zawita do Bytomia będzie ceniona pianistka z Chorwacji – Mia Pećnik. Uhonorowana wieloma nagrodami i ciesząca się nie słabnącą popularnością artystka wykona utwory L. van Beethovena (słynną Sonatę waldsteinowską), C. Francka i kompozytorów bałkańskich, których nie sposób usłyszeć na co dzień w Polsce. Program uzupełnią wybrane kompozycje Fr. Chopina, których nie może zabraknąć przy okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyka polska, chorwacka i ta adresowana dla całej Europy połączą się w ramach recitalu pod wspólnym szyldem – wirtuozerii i brawury wykonania. 

Na recital Mii Pećnik zapraszamy 22.11.2018, godz. 19:00 do Opery Śląskiej. 

W Operze Śląskiej wystąpi również tegoroczna gwiazda Gorczycki Festiwal – Andreas Scholl. Jako jeden z najbardziej znanych i cenionych kontratenorów na świecie, sięgnie po kompozycje G.F. Händla i J.S. Bacha, w tym po uznawaną za jedną z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych arii baroku – Erbarme dich mein Gott z Pasji wg, Mateusza. Utwory barokowe uzupełnione zostaną kompozycjami Arvo Pärta, uduchowionego minimalisty, który w swojej twórczości stworzył niemal idiom współczesnej muzyki sakralnej. Estetyczne przeżycia rodem z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata, w Operze Śląskiej już 1.12.2018r, godz. 19:00. 

Ostatni koncert w Bytomiu odbędzie w jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w całej Polsce – w Dziedzińcu Sądu Rejonowego. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice pod dyrekcją Anny Szostak wykona przekrojowy program muzyki polskiej – od dzieł B. Pękiela i G.G. Gorczyckiego, przez twórczość K. Szymanowskiego, aż po H.M. Góreckiego, K. Pendereckiego i W. Kilara. Uzupełnieniem będą kompozycje wybitnej postaci współczesnej sztuki kompozycji Arvo Pärta i teksty autorstwa Jana Pawła II. 

ZAPRASZAMY!

6. koncertów w Bytomiu