W tym roku Chorzów został miejscem inauguracji Festiwalu Gorczyckiego. 

Zgodnie z hasłem przewodnim – Wieki Niepodległej Kultury – na pierwszą odsłonę programu wybrano muzykę Fryderyka Chopina. Zaprezentowana ona zostanie jednak nieco inaczej niż zwykle. Tym razem pieśni i utwory instrumentalne Chopina posłużą jako baza dla stworzenia widowiska scenicznego z własną fabułą inspirowaną polską poezją romantyczną, dobarwionego tańcem. To niecodzienne spotkanie z Chopinem odbędzie się za sprawą Camerata Silesia i reżyserki spektaklu – Jadwigi Grygierczyk. 

Camerata Silesia śpiewa Chopina już w czwartek 8.11.2018r., godz. 19:00 w Chorzowskim Centrum Kultury. 

Już kilka dni później Chorzów stanie się miejscem donośnego uczczenia 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Donośność ta wyrazi się nie tylko przez wykonanie słynnego Completorium G. G. Gorczyckiego, ale także spotkaniem dwóch kultur – chorwackiej i polskiej. Barokowe dzieła powstałe w tych krajach wykonają goście z Chorwacji – Croatian Baroque Ensemble, których poprowadzi Laura Vadjon, uznana dyrygentka i skrzypaczka. Obok nich, usłyszeć będzie można Octava Ensemble – zespół, który kariery doczekał się już nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Program, co szczególnie interesujące, poza rdzennie polską kompozycją wypełni muzyka kompozytorów z Półwyspu Bałkańskiego. Spotkanie to jest niepowtarzalną okazją do usłyszenia tak pociągającego, na co dzień nie goszczącego w Europie Centralnej repertuaru. 

Na koncert Cantate Domino in Croatia et Polonia zapraszamy już 11.11.2018r, godz. 19:00 do Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie. 

30.11 z kolei, na zaproszenie Gorczycki Festiwal, w Chorzowskim Centrum Kultury zagości projekt francusko-polski. Cenieni artyści z L’Entretien des Muses  na czele ze Stéphanem Fuget (klawesynistą i dyrygentem) wraz z cenionym polskim zespołem Capella Cracoviensis wykonają dzieła barokowe i XX-wieczne, inspirowane stylem określanym już jako odległy historycznie, jednak bliskim każdemu współczesnemu odbiorcy. W programie więc utwory mistrzów epoki tj. G.F. Händel, A. Vivaldi i J.S. Bach, a obok nich kompozycje polskich twórców muzyki najnowszej – H.M. Góreckiego i K. Pendereckiego – po raz pierwszy wykonane na instrumentach dawnych. Nie zabraknie również specjalnego ukłonu w stronę patrona Festiwalu – w ramach koncertu wykonany zostanie niesłusznie zapomniany dziś Polonez balowy G.G. Gorczyckiego. 

By doświadczyć tej symbiozy stylów, krajów i epok, zapraszamy do Chorzowskiego Centrum Kultury już 30.11..2018r., godz. 19:00. 

Również w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się koncert mikołajkowy – edukacyjny spektakl muzyczny pt. Na polskich ścieżkach baśń mieszka. Widowisko łączące w sobie multimedia i kino, muzykę znaną najmłodszym z kultowych bajek wielkiego ekranu, śpiew i aktorstwo. Pełne wyśmienitej muzyki i humoru  widowisko stanie się okazją do doskonałej zabawy dla całej rodziny. 

6.12.2018r – Chorzowskie Centrum Kultury. 

ZAPRASZAMY!