Koncert w Chorzowskim Centrum Kultury 30 listopada 2018 roku to wydarzenie spektakularne, przygotowane specjalnie na zamówienie Festiwalu, podczas którego wystąpią gwiazdy światowego formatu, specjaliści wykonawstwa muzyki barokowej – Stéphane Fuget (klawesyn) oraz zespoły L’Entretien des Muses i Capella Cracoviensis. Ten niezwykły koncert uświetni obchody 150-lecia miasta Chorzowa oraz jubileusz 10-lecia Chorzowskiego Centrum Kultury.
Program koncertu został dobrany niezwykle starannie i pokazuje symbiozę muzyki baroku i XX wieku. Obok energetycznych kompozycji najznakomitszych przedstawicieli baroku – Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla i Antonia Vivaldiego oraz dzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora tejże epoki – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, zabrzmią polskie utwory XX wieku inspirowane muzyką barokową, które nie tylko formalnie, ale i instrumentacyjnie odpowiadają kompozycjom mistrzów baroku.
Podczas koncertu usłyszymy dzieła polskich mistrzów – Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, które zostaną wykonane na instrumentach barokowych. O niezwykłości tego wieczoru świadczą również premierowe interpretacje, których będziemy świadkami. Stéphane Fuget po raz pierwszy wykona Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego, a jako dyrygent po raz pierwszy zinterpretuje utwory polskich kompozytorów. Także orkiestra L’Entretien des Muses po raz pierwszy wykona dzieła Gorczyckiego, Góreckiego i Pendereckiego.
Stéphane Fuget jest obecnie jednym z najbardziej docenianych interpretatorów muzyki barokowej na świecie, klawesynistą, założycielem i dyrygentem Orkiestry L’Entretien des Muses, z którą koncertuje na wielu ważnych festiwalach oraz nagrywa znaczące płyty.
Capella Cracoviensis to jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej scenie muzyki dawnej, prowadzony przez Jana Tomasza Adamusa . Wykonuje repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Capella Cracoviensis jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych.
Koncert z uwagi na udział wspaniałych artystów, program i jego unikatowe wykonanie zapisze się na stałe na kartach historii polskiej muzyki oraz uczci jubileusze 85. urodzin Góreckiego i Pendereckiego.
Dla podkreślenia wyjątkowości wydarzenia Stowarzyszenie wystawi rękopis partytury Koncertu klawesynowego Góreckiego, będącego w posiadaniu członka Stowarzyszenia Gorczycki.pl – pani Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Otrzymała go ona w spadku po Elżbiecie Chojnackiej, której ten koncert był dedykowany.

piątek 30.11.2018
19.00 Chorzów
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy
Johann Sebastian Bach – Koncert klawesynowy f-moll BWV 1056
Georg Friedrich Händel – Concerto grosso a-moll op. 6 nr 4 HWV 322
Antonio Vivaldi – Concerto grosso d-moll RV 128
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu

Wykonawcy:
Stéphane Fuget (Francja) – klawesyn / dyrygent
Orkiestra L’Entretien des Muses (Francja)
Capella Cracoviensis

Bilety w cenie: 30 i 25 zł w przedsprzedaży (40 i 35 zł w dniu koncertu)
Szczegóły na stronie www.chck.pl