czwartek 28.11.2019

18.00 Kraków
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Kopernika 19

Tytuł koncertu:
Opus Ultimatum

Program:
Heinrich Schütz – Schwanengesang (Psalm 119)
Johannes Brahms – Vier ernste Gesänge

Wykonawcy:
Jan Tomasz Adamus – dyrygent
Chór Capelli Cracoviensis

Bilety: 10 zł
Sprzedaż biletów na godzinę przed koncertem.

Szczegóły na stronie: www.capellacracoviensis.pl

Od kilku lat tradycją Festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis, jako współorganizatora wydarzenia, prezentującej program zarówno na Śląsku jak i w Krakowie. 28 listopada 2019 roku w krakowskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP usłyszymy dzieła Heinricha Schütza i Johannesa Brahmsa. Tytuł koncertu: „Opus Ultimatum” czyli „Ostateczne miejsce przeznaczenia”, wprowadza nas w nastrój duchowej zadumy i  refleksji nad przemijaniem.
Pieśń łabędzia Heinricha Schütza z 1671 r. to Psalm 119, pieśń chwały króla Dawida. Schütz dokonał w tym dziele na krótko przed śmiercią bardzo osobistej spowiedzi. Struktura kompozycji charakteryzuje się elegancją i zarazem duchową głębią. Vier ernste Gesänge (Cztery poważne pieśni) Johannesa Brahmsa to utwór stworzony w 1896 roku, pod wpływem przeżyć kompozytora wywołanych doznaniem udaru mózgu przez jego przyjaciółkę, Clarę Schumann. Brahms, który uważał Klarę za „największe bogactwo” w jego życiu, był głęboko zszokowany i zmuszony do skonfrontowania się z faktem, że może wkrótce umrzeć. Aby sobie z tym poradzić, zanurzył się w pracy, kończąc dzieło w dniu swoich urodzin, 7 maja 1896 r. Teksty pierwszych trzech pieśni pochodzą ze Starego Testamentu i dotyczą śmierci, przemijania życia i bólu. Tekst czwartej pieśni pochodzi z Nowego Testamentu i koncentruje się na wierze, nadziei i miłości.
Chór Capelli Cracoviensis to część wybitnego zespołu składającego się z orkiestry kameralnej, zespołu madrygalistów, męskiego zespołu wokalnego oraz samodzielnej grupy dętej. Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Capella Cracoviensis realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Koncertowała w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Talent muzyków Capelli Cracoviensis, sprawnych technicznie i odznaczających się niebywałą elastycznością kameralistów dostrzegły wielkie osobowości świata muzycznego. Chór Capelli Cracoviensis towarzyszył znakomitym gościom festiwali Misteria Paschalia i Opera Rara. Wirtuozeria śpiewaków zaowocowała dwoma wydawnictwami dla prestiżowej francuskiej wytwórni Alpha.
Koncert poprowadzi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis, wybitny organista, klawesynista, dyrygent i animator życia muzycznego, specjalizujący się w autentycznym wykonawstwie muzyki klasycznej od polifonii renesansowej po romantyczną symfonikę oraz operę.