piątek 26.09.2021

18.00 Tarnowskie Góry
Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 90

Program:
Johann Sebastian Bach – Koncert C-dur na dwa klawesyny BWV 1061
François Couperin – Allemande na dwa klawesyny z Neuviême Ordre
John Cage – 4’33”
Artur Zagajewski – Sonata na dwa klawesyny
Bronisław Kazimierz Przybylski – Tastiera for 4 keyboard-instruments
Hans Ulrich Engelmann – 99 Takte (polskie prawykonanie)
Piotr Klimek – Muzyka komputerowa na 2 klawesyny
Stephen Montaque – Phrygian Tucket na klawesyn i taśmę
Pierre-Adrien Charpy – Passacaille na dwa klawesyny (polskie prawykonanie)
Kamil Pawłowski – Pieśń wypowiedziana (prawykonanie)

Wykonawcy:
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn
Hanna Balcerzak – klawesyn
Piotr Oczkowski – prowadzenie koncertu

Wstęp wolny

26 września 2021 roku w Pałacu w Rybnej będziemy mieli okazję usłyszeć znakomite dzieła na klawesyn pisane w epoce baroku i tworzone współcześnie. Zgodnie z tytułem tegorocznego Festiwalu program koncertu wprost ukaże przemiany, jakie dokonały się w tych dwóch epokach. Zaprezentowane zostaną utwory podejmujące dialog muzyczny na kilku poziomach: instrumentalnym (w kontekście barwy, możliwości technicznych i wyrazowych), między epokami i stylami muzycznymi, między tradycją a nowoczesnością.
Niezwykle bogaty program koncertu wykonają wspaniałe klawesynistki – siostry Aleksandra Gajecka-Antosiewicz i Hanna Balcerzak.
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz to ceniona interpretatorka muzyki klawesynowej, spadkobierczyni wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: we Francji, Anglii, Norwegii, Austrii, Słowacji i Holandii, mając w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej.
Hanna Balcerzak to znakomita klawesynistka i pianistka Hanna Balcerzak, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki barokowej, a której interpretacje doceniane są przez najlepsze polskie zespoły barokowe. Jest laureatką znaczących nagród, współpracuje z cenionymi artystami i orkiestrami, występuje podczas wielu prestiżowych polskich i zagranicznych festiwali.