piątek 22.11.2019
 
19.00 Nakło Śląskie
Pałac w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1
 
Tytuł koncertu:
Koncert w ciemności „Portrety kobiet dawniej i dziś”

Program:
Kobieta w epoce baroku
Claude-Bénigne Balbastre – La de Caze (Pièces de clavecin, Livre I)
Claude-Bénigne Balbastre – La Suzanne (Pièces de clavecin, Livre I)
Jean-Philippe Rameau – L’Egyptienne (Nouvelles suites de pièces de clavecin)
François Couperin – Les Folies françoises, ou Les Dominos (Pièces de clavecin, Livre III)

Kobieta współczesna
Taka jest miłość z rep. A. Majewskiej, 
Kobiety jak te kwiaty z rep. Bukartyk, 
Nie widzę Ciebie w swych marzeniach z rep. Skaldów, 
Proud Mary z rep. Tiny Turner.
Miłość to słowa dwa z rep. Piotra Rubika
Polska Madonna z rep. Maryli Rodowicz
Nie zadzieraj nosa z rep. Czerwonych Gitar, 
Gwiazda dnia z rep. 2+1
2 razy 2 z rep. Partita
Looking For Freedom z rep. Davida Hasselhoffa

Wykonawcy:
Hanna Balcerzak – klawesyn
Grzegorz Dowgiałło – fortepian/wokal
Zespół wokalny Mezalians Art
 
Wstęp wolny – darmowe wejściówki do potwierdzenia pod numerem telefonu: 32 441 60 28 lub 505 802 207
Szczegóły na stronie: www.cekus.pl

Koncert w ciemności „Portrety kobiet dawniej i dziś” to przedstawienie artystycznych spojrzeń na kobiety w epoce baroku oraz kobiety współczesne. 22 listopada 2019 roku w Pałacu w Nakle Śląskim kobietę dawną ujrzymy w kompozycjach Claude-Bénigne Balbastra, Jeana-Philippa Rameau i François Couperina. Jest to malarstwo dźwiękowe grupy klawesynistów francuskich XVIII wieku. Kompozytorzy postanowili utrwalić postaci kobiet w miniaturach portretowych, modnych w tym czasie we Francji. Wśród bohaterek miniatur znajdują się postaci wpływowe – księżniczki, protektorki i uczennice, takie jak księżniczka Maria Leszczyńska i jej córka Viktoria, Madame de Caze, ale również przyjaciółki i znajome kompozytorów. Kobietę współczesną sportretują znane piosenki z repertuaru między innymi zespołów Skaldowie, Czerwone Gitary, Partita oraz Alicji Majewskiej, Maryli Rodowicz, Tiny Turner.
Wykonawczynią utworów barokowych będzie znakomita klawesynistka i pianistka Hanna Balcerzak, specjalizująca się w muzyce barokowej, której interpretacje doceniane są przez najlepsze polskie zespoły. Jest laureatką znaczących nagród, współpracuje z cenionymi artystami i orkiestrami, występuje podczas wielu prestiżowych polskich i zagranicznych festiwali.
Usłyszymy także zespół Mezalians Art, w którego skład wchodzą niepełnosprawni, niewidzący artyści, członkowie Fundacji „Wygrajmy Razem”. Zespół został założony między innymi przez Grzegorza Dowgiałło, niewidomego kompozytora, aranżera, autora tekstów, multiinstrumentalistę i wokalistę. Mezalians Art bierze udział w takich projektach, jak: Przegląd „Dotyk Dźwięku”, koncert „Śpiewaj razem z nami”, Biesiada Artystyczna „Wygrajmy Razem”, Festiwal „Zaczarowanej Piosenki”.
Koncert w Nakle Śląskim to kolejny koncert w niespotykany sposób zestawiający dzieła muzyki dawnej i współczesnej, a jednocześnie otwierający słuchaczy na potrzeby, ograniczenia i wspaniałe możliwości niepełnosprawnych artystów. Wpisuje się on ściśle w myśl przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu – „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”.