Piękny neobarokowy Pałac Kawalera w Świerklańcu będzie gościł 22 listopada wspaniałych artystów, światowej sławy muzyków – klawesynistę i organistę Marka Toporowskiego oraz parę znakomitych flecistów: Agatę Długosz i Łukasza Długosza. Zaprezentują oni Mistrzowskie interpretacje utworów najwybitniejszych przedstawicieli baroku, w tym Telemanna, którego 250. rocznicę śmierci wspominamy podczas Festiwalu. Ponadto zabrzmią dzieła Händla, Vivaldiego i Bacha. Będziemy mieć okazję do wysłuchania utworów w niezwykłej instrumentacji. Jednym z nich będzie Trio Sonata c-moll  z Musikalisches Opfer wyjątkowego, jednego z ostatnich dzieł Bacha, dla którego powstania inspiracją była wizyta kompozytora na dworze króla pruskiego Fryderyka II.

Łukasz Długosz uznawany jest przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal czy Jacek Kaspszyk. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych
w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Otrzymał szereg nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjotta Schneidera, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina, Pawła Łukaszewskiego i wielu innych. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agata Długosz jest laureatką licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych, otrzymała wiele nagród i stypendiów. Była między innymi stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich i zagranicznych kompozytorów m.in.: Pawła Mykietyna, Grażynę Pstrokońską-Nawratil, Piotra Mossa, Pawła Łukaszewskiego. Dokonała szeregu nagrań archiwalnych, radiowych oraz fonograficznych. Grała pod batutą takich dyrygentów jak: Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Colin Davis, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Helmuth Rilling, Agnieszka Duczmal.

Marek Toporowski harmonijnie łączy w swojej działalności różne, często pozornie odległe obszary muzyki.  Jest cenionym solistą – klawesynistą i organistą, kameralistą i dyrygentem. Koncertuje
w Polsce i za granicą, również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Jest laureatem wielu znaczących nagród. Pięciokrotnie otrzymywał Nagrodę Fryderyka. W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą. Dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji.

środa 22.11.2017

19.00 Świerklaniec
Pałac Kawalera, ul. Parkowa 30

Program:

Georg Philipp Telemann – Trio Sonata C-dur  Der getreue Musikmeister
Georg Friedrich Händel – Chaconne G-dur HWV 435
Johann Sebastian Bach – Trio Sonata c-moll Musikalisches Opfer
Antonio Vivaldi – Sonata g-moll

Wykonawcy:

Łukasz Długosz – flet
Agata Długosz – flet
Marek Toporowski – klawesyn

Wstęp wolny