niedziela 19.09.2021
18.00 Katowice

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, ul. Sokolska 2

Program:

Krešimir Baranović – Suita z baletu Gingerbread Heart
Karol Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie op. 46

Wykonawcy:

Jakub Jakowicz – skrzypce
Dawid Runtz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zagrzeb

Bilety w cenie: 45 i 55 zł

 

19 września w sali koncertowej im. Karola Stryji zagości Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zagrzebskiej pod batutą swojego I Dyrygenta, pochodzącego z Warszawy Dawida Runtza. Program wypełnią dzieła Krešimira Baranovića, Antonína Dvořáka i Karola Szymanowskiego, w którego II Koncercie skrzypcowym solo wykona Jakub Jakowicz.

Koncert rozpocznie muzyka z baletu Krešimira Baranovića Serce z piernika. Usłyszymy w niej echa chorwackiego folkloru oraz bajkową historię o spotkaniu chłopaka i dziewczyny na wiejskim jarmarku, o ludowym święcie i o magicznych postaciach z piernika, które ożywają we śnie bohaterów tej muzycznej opowieści.

W koncercie nie zabraknie także polskiego akcentu. Drugim punktem programu będzie II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, gdzie partię solową wykona Jakub Jakowicz. Kompozycja ta została poświęcona przyjacielowi Szymanowskiego, Pawłowi Kochańskiemu, tak samo zresztą jak w I Koncercie, i w tym zawarta jest kadencja autorstwa tego wybitnego skrzypka. W koncercie op. 61 doskonale widoczna jest ewolucja języka muzycznego kompozytora. Powstał w tzw. folklorystycznej fazie rozwoju estetyki Szymanowskiego. Przepełniony jest śpiewnością, namiętnością i, podobnie jak I Koncert, doskonale wyczuwalna jest w nim gęsta atmosfera emocjonalna oraz żarliwe wręcz nasycenie muzyki uczuciowością.

Ostatnim punktem programu będą Tańce słowiańskie Antonína Dvořáka. Tego wieczora zabrzmi 8 tańców, zawartych w opusie 46 (Dvořák napisał w sumie 16, z których kolejne mieszczą się w op. 72). To właśnie te dwa zbiory były fundamentem sławy tego kompozytora, który dotarł dzięki nim także do odbiorców mniej zainteresowanych muzyką poważną. Powstały z przeznaczeniem na fortepian (na cztery ręce), a w wersji orkiestrowej zyskały nowy blask, ukazując bogactwo barw, melodii i rytmów. Nie znajdziemy tutaj cytatów z utworów ludowych, a jedynie motywy inspirowane folklorem. W op. 46 znajdą się: dwa furianty, dumka, polka, dwa tańce zwane sousedská i oraz dwa o nazwie skočná.

Solistą koncertu będzie wybitny skrzypek Jakub Jakowicz, ceniony skrzypek, kameralista i pedagog, laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami i wieloma zagranicznymi, współpracował z takimi dyrygentami, jak Michail Jurowski, Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Tadeusz Strugała, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem, Krzysztofem Jakowiczem. 

Soliście będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zagrzeb, najważniejsza orkiestra symfoniczna w Chorwacji. Całość poprowadzi  Dawid Runtz, nowy dyrektor artystyczny Orkiestry. Dawid Runtz w 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów. Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, z orkiestrą Sinfonia Varsovia, orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie, był asystentem Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Koncert w Filharmonii Śląskiej, wypełniony muzyką kompozytorów słowiańskich, będzie z pewnością wyjątkowym, zachwycającym muzycznym wydarzeniem.