niedziela 19.09.2021
 
17.00 Piekary Śląskie
Bazylika NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich,  ul. Ks. Ficka 7

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Missa Paschalis
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Tota pulchra es Maria
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Omni die dic Mariae
oraz kompozycje: Heinricha Schütza, Jacobusa Gallusa Handla, Johanna Sebastiana Bacha

Wykonawcy:
Waldemar Gałązka – dyrygent
Chór „Resonans con tutti”

Wstęp wolny 

19 września 2021 roku zaprosimy słuchaczy do Bazyliki w Piekarach Śląskich na koncert muzyki barokowej. Usłyszymy trzy dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego a capella: cykl mszalny Missa Paschalis oraz dwie pieśni: Tota pulchra es Maria i Omni die dic Mariae. Missa Paschalis, mimo iż napisana w okresie baroku, utrzymana została w dawnym stylu polifonii a cappella, a że skomponowana została dla królewskiej kapeli katedralnej na Wawelu, charakteryzuje ją kunsztowna technika i dostojne brzmienie. Tota pulchra jest najstarszą zachowaną kompozycją Gorczyckiego, powstałą w 1694 roku, kiedy to kompozytor przyjął funkcję wikariusza w katedrze wawelskiej. Utwór jest czterogłosowym motetem utrzymanym w stilo antico. Tekst motetu pochodzi z Mszału Rzymskiego, jest starą modlitwa katolicką, prawdopodobnie z IV wieku, wychwalającą wolność Maryi od grzechu pierworodnego. Omni die dic Mariae jest także czterogłosowym hymnem, ulubioną modlitwą świętego Kazimierza, znalezioną u jego wezgłowia w grobie otwartym z okazji kanonizacji w 1602 roku.
Program koncertu obejmie ponadto piękne kompozycje Jacobusa Gallusa Handla, renesansowego kompozytora pochodzenia słoweńskiego, Heinricha Schütza najwybitniejszego niemieckiego kompozytora tworzącego przed Bachem, stawianego na równi z Claudio Monteverdim oraz mistrza Johanna Sebastiana Bacha.
Wykonawcami koncertu będzie Chór „Resonans con tutti” pod dyrekcją Waldemara Gałązki. Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” im. N.G. Kroczka to chór założony 1 września 1970 roku przez Norberta Grzegorza Kroczka i jego żonę Marię w Zabrzu. W składzie chóru śpiewają osoby w wieku od 15 do 27 lat. W zależności od repertuaru, chór występuje w składzie kameralnym, koncertowym lub oratoryjnym. Chór koncertował m.in. dla Jana Pawła II, prezydenta RFN Richarda von Weizsackera i premiera Jerzego Buzka. Chór wielokrotnie zdobywał nagrody na festiwalach i konkursach w Polsce i poza granicami kraju. Obecny dyrygent chóru, Waldemar Gałązka, był asystentem założyciela zespołu, Norberta Kroczka.