Inauguracja 12. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego będzie wydarzeniem wyjątkowym z uwagi na odniesienia do życia patrona Festiwalu. Koncert odbędzie się w Bytomiu, mieście urodzin kompozytora, a wielu artystów zespołu Baroque Collegium 1685 pochodzi z Czech, gdzie Gorczycki studiował.

Baroque Collegium 1685 to jedyny tego rodzaju projekt w Polsce. Międzynarodowy zespół koncentruje się na udostępnianiu i przybliżaniu muzyki baroku, a jego muzycy, pochodzący z Polski i Czech,  regularnie współpracują z wiodącymi czeskimi orkiestrami barokowymi (Musica Florea Praha, Collegium 1704). Także soliści koncertu to artyści pochodzący z różnych krajów: Polski, Czech i Niemiec.

Ewa Leszczyńska należy do grona najbardziej interesujących osobowości swego pokolenia. Jako członek Laboratorium LIMES w Mediolanie, bierze udział w przedstawieniach realizowanych przez najwybitniejszych reżyserów takich jak Filippo Crivelli, Pasquale D’Ascola, Mauro Guindani.

Helena Poczykowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej i współczesnej. Jako solistka i kameralistka koncertuje w kraju i za granicą, współpracuje z dyrygentami takimi, jak: Andrew Parrott, Konrad Junghänel, Vincent Dumestre. Współpracuje z zespołami muzyki dawnej: Capella Cracoviensis, Harmonia Sacra, Flori Pari.

Jiří Miroslav Procházka od 2013 roku jest gościem Opery Janáček w Brnie, a także współpracował z Teatrem Narodowym w Pradze i Państwowym Teatrem Antonín Dvořák w Ostrawie. Zdobył szereg nagród na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych.

Davide Fior jest wszechstronnym muzykiem – tenorem i dyrygentem. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach. Współpracuje z wieloma znakomitymi zespołami, m.in.: Baroque Ensemble Il Falcone, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Philharmonische Orchester Budweis, Stadtorchester Frauenfeld.

Z uwagi na to, że tegoroczny Festiwal świętuje wielkie jubileusze, jego rozpoczęcie nie mogłoby nie podkreślić tego faktu. W związku z przypadającą w 2017 roku rocznicą 500-lecia Reformacji na program złożą się trzy kantaty niezaprzeczalnego mistrza epoki baroku – Johanna Sebastiana Bacha, którego dzieła stanowią o istocie oraz wartości muzyki w kościele luterańskim.

K O N C E R T  I N A U G U R A C Y J N Y

Piątek, 17.11.2017

19.00 Bytom

Kościół św. Trójcy, ul. J. Kwietniewskiego 1

Program:

Jan Sebastian Bach – Kantata Liebster Emmanuel BWV 123

Jan Sebastian Bach – Kantata Ich freue mich in dir BWV 133

Jan Sebastian Bach – Kantata Sie werden aus Saba BWV 65

Wykonawcy:

Ewa Leszczyńska – sopran

Helena Poczykowska – alt

Davide Fior – tenor

Jiři Miroslav Procházka – bas

Agnieszka Żarska  – dyrygent

Szczawnicki Chór Kameralny & Musica Florea Praha

Baroque Collegium 1685

Wstęp wolny