sobota 16.11.2019

18.00 Chorzów
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3

Program:
Jan Sebastian Bach – III Koncert Brandenburski G-dur BWV 1048 w wersji „industrialnej” (opr. Adam Wesołowski)
Adam Wesołowski – Euphory Concerto na eufonium i orkiestrę smyczkową (premiera)
Wolfgang Amadeusz Mozart – Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 KV 525 Eine kleine Nachtmusic
Adam Wesołowski – Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową
Jan Sebastian Bach – Suita d-moll II BWV 1008 na eufonium
Adam Wesołowski – Sinfonia industrialna

Wykonawcy:
Steven Mead (Wielka Brytania) – eufonium
Łukasz Długosz – flet
Robert Kabara – dyrygent
Śląska Orkiestra Kameralna

Bilety w cenie: 30 i 25 zł w przedsprzedaży (40 i 35 zł w dniu koncertu)
Szczegóły na stronie: www.chck.pl
Bilety na stronie:
http://www.chck.pl/koncert-xiv-miedzynarodowy-festiwal-im-gggorczyckiego-w-wykonaniu-stevena-meada-eufonium-lukasza-dlugosza-flet-roberta-kabary-dyrygent-i-slaskiej-orkiestry-kameralnej-3599

Światowej sławy solista Steven Mead (Wielka Brytania) grający na pięknie brzmiącym instrumencie – eufonium (eufonie = piękne brzmienie), zawita po raz pierwszy do Polski by prawykonać pierwszy w historii polskiej muzyki – Koncert na eufonium. To nie koniec pięknych brzmień tego wydarzenia! Dwa absolutne hity muzyki klasycznej – Eine kleine Nachtmusic Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz III Koncert Brandenburski Jana Sebastiana Bacha zabrzmią w pełnej swojej okazałości w interpretacji niezwykle energetycznej Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Roberta Kabary.
A oto szczegóły: wieczór rozpocznie III Koncert Brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha, który tym razem nie zabrzmi w swojej oryginalnej postaci, ale w specjalnie przygotowanej wersji industrialnej, a więc z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Korespondował on będzie z Sinfonią industrialną Adama Wesołowskiego na orkiestrę smyczkową i multimedia, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to pierwszy w historii utwór, który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie.
Usłyszymy także Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego, a  niezwykłość koncertu podkreśli także prawykonanie kolejnego dzieła tego kompozytora – Koncertu na eufonium i orkiestrę smyczkową. Utwór powstały z myślą o genialnym soliście tego wieczoru jest pierwszym utworem polskiego twórcy na ten instrument i jedną z najbardziej efektownych kompozycji, w którym słuchacz usłyszy popisowe i rytmiczne przebiegi dźwiękowe, czy nawet beatbox! Ponadto w programie znajdzie się jedna z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta – Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 KV 525 Eine kleine Nachtmusic.
Do wykonania tak niespotykanego programu zaproszeni zostali niezwykli wykonawcy. Steven Mead to legendarny wirtuoz grający na eufonium, instrumencie dętym blaszanym o niskim dźwięku. Odegrał ważną rolę w docenieniu tego instrumentu na całym świecie. Grał koncerty z wieloma orkiestrami symfonicznymi i zespołami muzyki dawnej, między innymi z Trondheim Symphony Orchestra , Lahti Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic , Capella Cracoviensis. Drugim solistą tego wieczoru będzie Łukasz Długosz, jeden z najwybitniejszych flecistów na świecie, który jest laureatem wszystkich najważniejszych międzynarodowych konkursów fletowych. Współpracuje z najlepszymi, renomowanymi orkiestrami.
Solistom towarzyszyć będzie Śląska Orkiestra Kameralna – brawurowy zespół artystyczny Filharmonii Śląskiej, który zdobył uznanie na scenie międzynarodowej. Jest zapraszany na wiele festiwali i cyklicznych imprez muzycznych, koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, współpracował z całą plejadą świetnych solistów i dokonał wielu nagrań płytowych. Orkiestra pracuje pod kierownictwem Roberta Kabary – w jednej osobie utytułowanego w międzynarodowych konkursach wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta, który doskonalił swój warsztat pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka.
Koncert w Chorzowskim Centrum Kultury to niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, które da nam możliwość obcowania z artystami światowej klasy, którzy zaprezentują oryginalny i niezwykle brawurowy program.