11.09 – Capella Cracoviensis & Adamus
niedziela 11.09.2022
17.00 Bytom
Kościół św. Jacka, ul. Matejki 1
PROGRAM:
Bartłomiej Pękiel – Dulcis amor Jesu
Franz Tunder – Dominus illuminatio mea
Nicolaus Bruhns – Die Zeit meines Abschieds ist vorhanden
Stanisław Sylwester Szarzyński – Veni Sancte Spiritus
Heinrich Biber – Sonata XII
Heinrich Schütz – Es steh Gott auf
Dietrich Buxtehude – Ihr lieben Christen, freut euch nun
WYKONAWCY:
Jan Tomasz Adamus – dyrygent
Capella Cracoviensis
Wstęp wolny
Drugi koncert odbywający się w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorzyckiego będzie wspaniałą okazją do wysłuchania polskiej i europejskiej muzyki barkowej w najlepszym wykonaniu. 11 września w bytomskim Kościele św. Jacka wystąpi znakomity zespół Capella Cracoviensis, którą poprowadzi Jan Tomasz Adamus.
Podczas koncertu zabrzmią dzieła zarówno instrumentalne, jak i wokalno-instrumentalne. W programie znalazły się utwory takich kompozytorów, jak: Bartłomiej Pękiel, Stanisław Sylwester Szarzyński, Heinrich Biber, Heinrich Schütz.
Capella Cracoviensis to wybitny zespół składający się z chóru kameralnego i orkiestry. Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Capella Cracoviensis realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Koncertowała w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Talent muzyków Capelli Cracoviensis, sprawnych technicznie i odznaczających się niebywałą elastycznością kameralistów, dostrzegły wielkie osobowości świata muzycznego. Chór Capelli Cracoviensis towarzyszył znakomitym gościom festiwali Misteria Paschalia i Opera Rara. Wirtuozeria śpiewaków zaowocowała dwoma wydawnictwami dla prestiżowej francuskiej wytwórni Alpha.
Koncert poprowadzi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis, wybitny organista, klawesynista, dyrygent i animator życia muzycznego, specjalizujący się w autentycznym wykonawstwie muzyki klasycznej od polifonii renesansowej po romantyczną symfonikę oraz operę.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.